Zamknij

Kim jest Lidia Staroń, nowa senator? [WYBORY 2019, PiS, MĄŻ, DZIECI]

Paweł Żurek
15.10.2019 12:50
Kim jest Lidia Staroń, nowa senator? [WYBORY 2019, PiS, MĄŻ, DZIECI]
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Lidia Staroń, nowa bezpartyjna senator, może być jedną z najważniejszych osób zasiadających w wyższej izbie parlamentu X kadencji. Wszystko dlatego, że PiS nie ma w Senacie większości i będzie chciał zachęcić któregoś z niezależnych parlamentarzystów (takich jak np. Staroń) do tego, by głosował tak, jak zdecyduje partia rządząca. Sprawdzamy, co wiadomo o senator Lidii Staroń.

Wybory 2019: wyniki [SEJM, SENAT]

Kim jest Lidia Staroń, nowa bezpartyjna senator?

Lidia Staroń to polska polityk, przedsiębiorca i działaczka społeczna, posłanka na Sejm RP V, VI i VII kadencji, senator IX kadencji Senatu RP.

Staroń współtworzyła Stowarzyszenie Obrony Spółdzielców, którego została prezesem. Organizowała ogólnopolskie akcje społeczne: „Cała Polska rozmawia z dziećmi”, „Przestań pić, zacznij żyć”, „Mamo, zbadaj się” i „Prawny GPS”.
W 2005 wstąpiła do Platformy Obywatelskiej, w wyborach w tym samym roku uzyskała mandat poselski z jej listy w okręgu olsztyńskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 Staroń skutecznie ubiegała się o reelekcję, otrzymując 15 514 głosów. W wyborach w 2011 po raz trzeci z rzędu została wybrana na posła (z wynikiem 16 091 głosów). W sierpniu 2015 wystąpiła z PO, a w następnym miesiącu znalazła się poza jej klubem parlamentarnym. W Sejmie pracowała m.in. w Komisji Infrastruktury, Komisji Ustawodawczej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a także w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego. Po odejściu z PO pozostała politykiem bezpartyjnym.

W wyborach parlamentarnych w 2015 Lidia Staroń uzyskała mandat senatorski IX kadencji w okręgu olsztyńskim, otrzymując 63 870 głosów. W wyborach w 2019 z powodzeniem ubiegała się o senacką reelekcję z wynikiem 106 035 głosów.
W parlamencie zaangażowana w przygotowywanie rozwiązań prawnych dotyczących spółdzielni mieszkaniowych, w tym zwłaszcza przepisów dotyczących uwłaszczania spółdzielców.

Była również przedstawicielką grupy posłów przed Trybunałem Konstytucyjnym, których wniosek doprowadził do stwierdzenia niezgodności z przepisami Konstytucji RP niektórych przepisów dotyczących o spółdzielniach mieszkaniowych i prawa spółdzielczego. Była też przedstawicielką grupy posłów, z inicjatywy których obchodzony od 2006 Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych został przekształcony w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Lidia Staroń: wybory 2019 [NOWA SENATOR, PiS]

W wyborach parlamentarnych 2019 Lidia Staroń uzyskała mandat senatora z własnego komitetu. Parlamentarzystka nie należy do KO, ani PiS-u. To szczególnie ważne w kontekście układu głosów w wyższej izbie parlamentu: Koalicja ma w nim większość, a PiS najprawdopodobniej będzie chciał przekonać jednego z senatorów, by móc odrzucać poprawki klubów opozycyjnych.

Lidia Staroń: mąż, dzieci

Lidia Staroń jest zamężna, ma czworo dzieci.

Lidia Staroń: kontakt, poglądy

Kontakt do senator Lidii Staroń to:

  • Biuro senatorskie Lidii Staroń
  • ul. Kopernika 45/11, 10-512 Olsztyn
  • tel. 89 527 92 37, 504 251 410
  • e-mail: biuro.senator@interia.pl
  • www.lidiastaron.pl

Senator o swoich poglądach napisał na własnej stronie internetowej: do polityki trafiłam z przekonania, nie godząc się na panujące bezprawie. Podjęłam walkę z sitwą. Dotarłam do dokumentów, które pokazały głęboką patologię nie tylko w spółdzielczości, ale także w urzędach i sądownictwie. Mimo szykan, samotnie doprowadziłam do rozbicia mafii spółdzielczej w Olsztynie i aresztowania prezesa spółdzielni. Zdemaskowałam powiązanych z korupcyjnym układem sędziów. Podczas pięcioletniej walki szykanowano mnie i wielokrotnie zastraszano, próbowano zdyskredytować w mediach. W samochodzie przecięto mi przewód hamulcowy, innym razem opony. Nie ugięłam się. Wręcz przeciwnie, narastał we mnie bunt; konsekwentnie dochodziłam prawa. Założyłam Stowarzyszenie Obrony Spółdzielców. Walczę z korupcją oraz o losy zwykłych ludzi. 

Programy partii:

RadioZET.pl/PZ