Zamknij

Kina otwarte - od kiedy znoszenie obostrzeń dotyczących instytucji kultury? [KINA, TEATRY]

22.07.2020 13:40
Kina otwarte - od kiedy znoszenie obostrzeń dotyczących instytucji kultury? [KINA, TEATRY]
fot. Shutterstock

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 i przepisami dotyczącymi kwarantanny w całym kraju, od połowy marca nie działały m.in. instytucje kultury - m.in. muzea, filharmonie, opery. Sprawdzamy, jak długo potrwają zakazy i od kiedy będą otwarte kina, teatry i inne tego typu miejsca.

Kina otwarte - od kiedy znoszenie obostrzeń dotyczących instytucji kultury? Do kiedy potrwa zakaz i jak długo instytucje kultury w Polsce będą musiały pozostać zamknięte? Sprawdzamy daty i informacje na ten temat, czyli kiedy otwarcie kin i teatrów, do kiedy będą zamknięte oraz inne szczegóły.

Kwarantanna w Polsce: zaostrzenie. Co oznacza, na czym polega i co będzie zamknięte? [LISTA MIEJSC]

Teatry, kina OTWARTE - od kiedy znoszenie zakazów? [DATA]

W środę, 27 maja na konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wprowadzany zostaje czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, jednak w ścisłym reżimie sanitarnym. 

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. 

Koronawirus w Polsce - kiedy koniec epidemii COVID-19? [DANE, RAPORT WHO]

Kiedy otwarcie kin, teatrów i innych instytucji kultury w Polsce?

Największe sieci kin podały już oficjalne informacje na temat daty otwarcia swoich placówek. Wybrane kina sieci Multikino zostały otwarte w piątek, 19 czerwca. Kina sieci sieci Helios zostaną otwarte w piątek, 3 lipca 2020 roku. Data otwarcia kin sieci Cinema City została przesunięta i wiemy już, kiedy poszczególne placówki będą ponownie czynne. Oficjalna data otwarcia kin Cinema City została zaplanowana na środę, 22 lipca 2020 roku. Repertuar poszczególnych placówek będzie udostępniany na bieżąco na kilka dni przed otwarciem kin.

Przypomnijmy, że w marcu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał rozporządzenie o zawieszeniu działalności instytucji kulturalnych podlegających pod MKiDN. Oczywiście miało to związek z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym przez rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Zamknięte były wszystkie placówki kultury: teatry, opery i filharmonie, muzea. Od połowy marca nieczynne są również wszystkie kina w Polsce. O zamknięciu poinformowały jako pierwsze największe sieci, m.in. Cinema City, Helios i Multikino. W większości miejsc można było uzyskać zwrot pieniędzy za zakupione bilety.

Cinema City, Multikino, Helios - kiedy otwarcie kin i na jakich zasadach?

Od 30 maja nie trzeba zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, jednak tylko pod warunkiem, że można zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą nadal obowiązkowe w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Aktualne informacje można na bieżąco sprawdzać m.in. na stronach rządowych.

RadioZET.pl/KP