Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kleszcze - kiedy sezon, gdzie żyją i gdzie jest najwięcej kleszczy?

19.02.2019 14:18

Kleszcze to temat, który pojawia się co roku, gdy tylko robi się cieplej. To właśnie wtedy budzą się do życia i zaczyna się sezon na kleszcze. Obawiają się ich wszyscy - i słusznie - bo mogą przenosić groźne choroby, m.in. boreliozę. Informacje o tym, gdzie jest najwięcej kleszczy i kiedy rozpoczyna się sezon, można znaleźć poniżej.

Kleszcze - kiedy sezon, gdzie żyją i gdzie jest najwięcej kleszczy? fot. PIXABAY

Kiedy sezon na kleszcze i gdzie się pojawiają? Gdzie jest ich najwięcej? W jakich miejscach żyją? Odpowiadamy na zadawane pytania i sprawdzamy wszystkie szczegółowe informacje o kleszczach.

» Kleszcze: ile wiesz na ich temat? «

Kiedy sezon na kleszcze?

Informacji na temat tego, kiedy pojawiają się kleszcze, co roku, gdy tylko zrobi się trochę cieplej, szuka wiele osób. I słusznie - to właśnie wtedy budzą się one do życia. Kleszcze w zimę zapadają w sen zimowy, chowając się pod liśćmi ściółki leśnej, gdzie temperatura może wynosić 0°C lub mniej, a wilgotność jest na dużym poziomie.

Sezon na kleszcze najczęściej rozpoczyna się w marcu lub kwietniu, gdzie temperatury wynoszą około 5-10 stopni Celsjusza. W tym roku jednak kleszcze pojawiły się wyjątkowo wcześnie, bo już w drugiej połowie lutego. Wszystko za sprawą gwałtownego ocieplenia. 

Kalendarzowo mamy zimę, ale za oknem jest ciepło, jak wiosną. Jeśli nie ma przymrozków i robi się wyraźnie cieplej, to możemy się spodziewać wybudzenia kleszczy i ataków z ich strony – opowiada doktor Marta Hajdul-Marwicz, parazytolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w rozmowie z portalem TVN Warszawa.

Choć kleszcze zagrażają nam niemal przez cały rok, to ich aktywność zwiększa się w maju i czerwcu, a później we wrześniu i w październiku. Sezon na kleszcze najczęściej kończy się w listopadzie.

» Mniej dzików - więcej kleszczy? Rośnie liczba przypadków boreliozy «

Kleszcze - gdzie żyją i gdzie jest najwięcej kleszczy?

Gdzie występują kleszcze? Wbrew powszechnej opinii kleszcze wcale nie żyją wysoko na drzewach i nie skaczą na przechodzących żywicieli. Choć potrafią wejść nawet na 150 centymetrowy pień, to nie mieszkają tak wysoko na stałe.

Kleszcze żyją w trawie, niskich zaroślach i liściach krzewów. Można je spotkać na obrzeżach lasów, łąk, polan, błoniach nad stawami i jeziorami oraz w zagajnikach z zaroślami. Preferują paprocie, czarny bez i leszczynę. Unikają z kolei bezpośredniego słońca, choć lubią ciepło i wilgoć. To właśnie w takich miejscach jest najwięcej kleszczy.

RadioZET.pl/JW

Oceń