Zamknij

Kleszcze - kiedy sezon, gdzie żyją i gdzie jest najwięcej kleszczy 2020?

Jolanta Waligóra
30.04.2020 13:33
Kleszcze - kiedy sezon, gdzie żyją i gdzie jest najwięcej kleszczy 2020?
fot. PIXABAY

Kleszcze to temat, który pojawia się co roku, gdy tylko robi się cieplej. To właśnie wtedy budzą się do życia i zaczyna się sezon na kleszcze. Obawiają się ich wszyscy - i słusznie - bo mogą przenosić groźne choroby, m.in. boreliozę. Informacje o tym, gdzie jest najwięcej kleszczy i kiedy rozpoczyna się sezon 2020, można znaleźć poniżej.

Kiedy sezon na kleszcze i gdzie się pojawiają? Gdzie jest ich najwięcej? W jakich miejscach żyją? Odpowiadamy na zadawane pytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystkie szczegółowe informacje o kleszczach.

Kleszcze: ile wiesz na ich temat?

Kiedy sezon na kleszcze 2020?

Informacji na temat tego, kiedy pojawiają się kleszcze, co roku, gdy tylko zrobi się trochę cieplej, szuka wiele osób. I słusznie - to właśnie wtedy budzą się one do życia.  Kleszcze w zimę zapadają w sen zimowy, chowając się pod liśćmi ściółki leśnej, gdzie temperatura może wynosić 0°C lub mniej, a wilgotność jest na dużym poziomie.

Sezon na kleszcze najczęściej rozpoczyna się w marcu lub kwietniu, gdzie temperatury wynoszą około 5-10 stopni Celsjusza. W tym roku jednak kleszcze pojawiły się jeszcze wcześniej. Wszystko za sprawą gwałtownego ocieplenia. 

Już we wcześniejszych latach obserwowaliśmy je w styczniu, więc ten rok nie jest inny, szczególnie że temperaturę i wilgotność mieliśmy wysoką jak na luty - mówiła w rozmowie z TVN24 doktor inżynier Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Choć kleszcze zagrażają nam niemal przez cały rok, to ich aktywność zwiększa się w maju i czerwcu, a później we wrześniu i w październiku. Sezon na kleszcze najczęściej kończy się w listopadzie.

Mniej dzików - więcej kleszczy? Rośnie liczba przypadków boreliozy

Kleszcze - gdzie żyją i gdzie jest najwięcej kleszczy?

Gdzie występują kleszcze? Wbrew powszechnej opinii kleszcze wcale nie żyją wysoko na drzewach i nie skaczą na przechodzących żywicieli. Choć potrafią wejść nawet na 150 centymetrowy pień, to nie mieszkają tak wysoko na stałe.

Kleszcze żyją w trawie, niskich zaroślach i liściach krzewów. Można je spotkać na obrzeżach lasów, łąk, polan, błoniach nad stawami i jeziorami oraz w zagajnikach z zaroślami. Preferują paprocie, czarny bez i leszczynę. Unikają z kolei bezpośredniego słońca, choć lubią ciepło i wilgoć. To właśnie w takich miejscach jest najwięcej kleszczy.

RadioZET.pl/JW