Zamknij

Kobiety są sprawcami molestowania seksualnego częściej, niż się nam wydaje

Redakcja
03.09.2018 17:25
Kobiety są sprawcami molestowania seksualnego częściej, niż się nam wydaje
fot. Max Pixel

Badania podważają powszechne opinie klasyfikujące molestowanie seksualne jako wyłącznie domenę mężczyzn. 

Kobiety również są winne molestowania seksualnego

Wyniki kontrowersyjnych badań, opublikowanych na łamach Scientific American zmienią wasze spojrzenie na popularny pogląd, jakoby jedynie mężczyźni byli sprawcami przemocy seksualnej. Nowe wnioski wyciągnięto na podstawie danych z amerykańskiego Biura statystyk systemu sprawiedliwości (BJS) i Centr kontroli i zapobiegania chorobom (CDC). Pod uwagę wzięto także statystyki więzienne oraz kilkuletnie zestawienia Narodowego Badania Ofiar Przestępstw (NCVS). Nie wygląda to dobrze - według zdobytych informacji rocznie dokładnie ta sama ilość mężczyzn, co kobiet, zgłaszała przypadki niechcianego kontaktu seksualnego, przy czym jako sprawcę mężczyźni w przeważającej części przypadków wskazywali kobietę. 

Zobacz także

Statystyki nie kłamią

Trudno zaprzeczyć konkretnym liczbom - około 35% mężczyzn, którzy doświadczyli agresji seksualnej lub gwałtu wskazało kobietę jako ich sprawczynię. Tymczasem w społeczeństwie wciąż pokutują opinie takie jak te, że "mężczyzny nie da się zgwałcić". Nawet procentowy udział mężczyzn w akcjach takich jak słynne #MeeToo najlepiej świadczy o tym, że konsekwentnie odmawiamy drugiej płci możliwości efektywnego leczenia traumy, jaka ich spotkała oraz mówienia o niej głośno. Problem kobiecej przemocy nie dotyczy zresztą wyłącznie mężczyzn. Według więziennych statystyk do aktów seksualnej przemocy częściej dochodzi pomiędzy więźniarkami, niż osadzonymi płci męskiej. Aż 9 na 10 wychowanków zakładów poprawczych dla nieletnich, którzy zgłaszali podobne sytuacje, padało ofiarą kobiet.

Zobacz także

Rocznie w zakładach karnych dochodzi nawet do miliona przestępstw na tle seksualnym

Okazuje się, że dla osadzonych kobiet największym zagrożeniem są współwięźniarki. Problem nie dotyczy jedynie przemocy seksualnej, ale i zwykłej agresji. Nie tylko za kratami - wśród wszystkich, którzy zgłosili gwałt lub inną formę molestowania, których sprawcami były kobiety, aż 58% ofiar męskich oraz 41% kobiecych było też ofiarami takich zachowań jak bicie, zadawanie ran czy szarpanie, prowadzące do przewrócenia. W tym miejscu warto podkreślić, że choć badacze skupili się na danych dotyczących Stanów Zjednoczonych, zjawisko można nazwać globalnym. Już w 2014 roku, tym samym, z którego pochodzi opisywana publikacja, brytyjska organizacja walczącą z przemocą domową ManKind opublikowała głośne wideo, na którego przykładzie pokazuje różnicę w tym, jak reagujemy na obserwowaną agresję ze strony kobiet, a jak mężczyzn. 

Dlatego choć autorzy opublikowanych badań mocno podkreślali, że ich wyniki nie powinny stać się narzędziem do dyskryminacji kobiet, to mieli również nadzieję, że mogą otworzyć nam oczy na rzadko dostrzegany problem.

RadioZET.pl/źródło:NationalGeographic/AG

PRZECZYTAJ TEŻ: