Zamknij

Kod PUK - jak sprawdzić, jak odzyskać i co to jest kod PUK do karty SIM?

Karolina Piotrowska
21.03.2019 12:37
Kod PUK - jak sprawdzić, jak odzyskać i co to jest kod PUK? [ORANGE, PLUS, T-MOBILE, PLAY]
fot. Shutterstock

Wiele osób nie zastanawia się, co to jest "kod PUK" i jak go sprawdzić, dopóki nie potrzebują z niego korzystać. Poniżej wyjaśniamy, jak znaleźć kod PUK do karty SIM, jak sprawdzić i jak go odzyskać oraz co to jest numer PUK.

Numer lub inaczej kod PUK - jak sprawdzić, jak odzyskać i co to dokładnie jest? Sprawdzamy najważniejsze informacje oraz instrukcję, co zrobić, jeśli zgubiliśmy kod PUK i jak odzyskać dostęp do karty SIM.

Co to jest kod PUK do karty SIM? 

Kod PUK pozwala odblokować kartę SIM w przypadku jej zablokowania błędnym kodem PIN. Karta SIM zostaje zablokowana po trzykrotnym wpisaniu niewłaściwego osobistego numeru identyfikacyjnego (PIN-u).

Skrót w kodzie PUK pochodzi od ang. personal unblocking key, czyli dosłownie: osobisty klucz odblokowujący. Składa się on z 8 cyfr i jest przechowywany w systemie komputerowym operatora sieci i przydzielany do konkretnej karty SIM w momencie wydania jej abonentowi.

Kod PUK - jak sprawdzić i jak odzyskać?

Numer lub kod PUK najczęściej nadrukowany jest na karcie SIM w części, z której wyłamujemy element wkładany do telefonu komórkowego (ramka karty SIM). Jeśli kupujemy usługę abonamentową lub usługę MIX, kod PUK może być wydrukowany na dokumencie załączonym do koperty lub na samej kopercie, w której znajduje się karta SIM. Warto pamiętać, że kodu PUK nie da się zmienić.

Często niestety zdarza się tak, że zgubimy kod PUK i nie wiemy, jak go sprawdzić. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby odzyskać kod PUK i odblokować kartę SIM. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Jak sprawdzić kod PUK - ORANGE?

Kod PUK w Orange można znaleźć:

  • w kopercie z kartą SIM (jeśli korzystasz z oferty na abonament)
  • na plastikowej ramce, z której wyłamałeś swoją kartę SIM (jeśli korzystasz z oferty na kartę)
  • w nowej wersji Mój Orange - po wejściu w sekcję Zabezpieczenia należy wybrać Uzyskaj kod PUK

Istnieje kilka sposobów, aby odzyskać zagubiony kod PUK. Jak go sprawdzić? Można to zrobić logując się do systemu Mój Orange. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja konta, z którym powiązana jest nasza karta SIM. Następnie należy udać się do sekcji Zabezpieczenia i wybrać Uzyskać kod PUK. Wymagane jest podanie kodu abonenckiego. Po jego weryfikacji wyświetli zagubiony lub zapomniany kod PUK.

Inną możliwością odzyskania kodu PUK jest telefoniczny kontakt z Biurem Obsługi Klienta. Po przedstawieniu doradcy naszego problemu zostaniemy poproszeni o podanie kodu abonenckiego, który umożliwi weryfikację naszych danych i przekazania treści kodu PUK.

Istnieje również możliwość wysłania pisma z prośbą o udostępnienie zagubionego kodu PUK. Dokument należy przesłać na adres mailowy bok@orange.pl. W piśmie należy podać numer telefonu karty SIM, numer kontaktowy, dane osobowe lub dane firmy, a także czytelny podpis. Po otrzymaniu pisma pracownik BOK skontaktuje się z nami i ponownie udostępni kod PUK. Warto zaznaczyć, że forma pisemna pozwoli odzyskać kod PUK nawet w sytuacji, gdy zgubiliśmy też kod abonencki.

Można również osobiście udać się do salonu Orange i poprosić konsultantów o pomoc w odzyskaniu kodu PUK. Aby otrzymać kod należy zabrać ze sobą takie dokumenty jak dowód osobisty oraz telefon z kartą SIM, do której chcemy otrzymać kod PUK. Następnie pracownik zweryfikuje nasze dane i poda nam kod PUK - cały proces powinien potrwać od kilku do kilkunastu minut. 

Kod PUK - PLUS: jak sprawdzić kod PUK do karty SIM?

W sieci PLUS kod PUK dołączony jest do karty SIM. Jeśli jednak go zgubimy, jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy Działu Obsługi Klienta. Do odzyskania kodu PUK niezbędna jest weryfikacja danych, dlatego warto wcześniej przygotować wszystkie niezbędne informacje.

T-MOBILE - KOD PUK: jak sprawdzić?

Najłatwiejszym sposobem, aby sprawdzić kod PUK w T-Mobile, jest zalogowanie się do serwisu Mój T-Mobile i wybranie zakładki Moje dane, a następnie Twoja karta SIM. Szczegółowe informacje można znaleźć w poniższym filmie:

Jak sprawdzić kod PUK w PLAY?

Najłatwiej odzyskamy kod PUK w Play, dzwoniąc do Biura Obsługi Klienta lub korzystając z serwisu Play24. Można również udać się do salonu Play, podobnie jak w przypadku sieci Orange. Wówczas konsultanci po weryfikacji udostępnią nam kod PUK i pomogą w odblokowaniu karty SIM.

Warto jednak pamiętać, że karta SIM jest trwale blokowana po dziesięciokrotnym wpisaniu niewłaściwego kodu PUK. Możliwe jest jedynie wybranie z telefonu numeru 112. Należy zwrócić się do operatora z prośbą o wydanie nowej karty SIM, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Wymiana karty SIM nie powoduje zmiany posiadanego numeru telefonicznego.

RadioZET.pl/comperia.pl/KP