Zamknij

Kodeks pracy 2019 - ZMIANY: urlopy, czas pracy, nadgodziny [NOWY KODEKS PRACY]

Redakcja
07.01.2019 15:44
Kodeks pracy 2019 - ZMIANY: urlopy, czas pracy, nadgodziny [NOWY KODEKS PRACY]
fot. Shutterstock

Nowy Kodeks pracy 2019, który miał wejść w życie na początku nowego roku, wzbudził wiele kontrowersji wśród pracowników i pracodawców. Wiemy już, że nie wszystkie zmiany w Kodeksie pracy będą obowiązywać. Poniżej zebraliśmy wszystkie najważniejsze i aktualne informacje.

Kodeks pracy 2019 - ZMIANY: urlopy, czas pracy, nadgodziny. Od kiedy nowy Kodeks pracy 2019 wchodzi w życie i co trzeba wiedzieć o nadchodzących zmianach? Poniżej zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dla pracowników na temat Nowego Kodeksu Pracy 2019 i zmian, które się w nim pojawią.

» Nowy Kodeks Pracy 2019 - kiedy wchodzi? [ZMIANY, URLOPY, PRZEPISY] 

Nowy Kodeks pracy 2019 - ZMIANY: od kiedy wejdą w życie?

Zmiany w Kodeksie pracy od stycznia 2019 budziły wiele kontrowersji zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Wciąż nie dla wszystkich jest oczywiste, które zmiany w Kodeksie pracy 2019 wchodzą w życie i od kiedy, co się zmieni i co trzeba wiedzieć.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy powołana przez minister pracy Elżbietę Rafalską pracowała nad zmianami w Kodeksie pracy przez 18 miesięcy. W marcu 2018 roku propozycje zostały przedstawione resortowi pracy. Wzbudziły one jednak wiele kontrowersji oraz protesty. Najwięcej emocji wywołały przepisy dotyczące możliwości zwolnienia kobiet w ciąży, likwidacji płatnego urlopu na żądanie czy płacy za nadgodziny.

» Płaca minimalna 2019 - ile brutto, a ile netto na rękę? [INFORMACJE] 

Zmiany w Kodeksie pracy 2019 - URLOP, NADGODZINY, CZAS PRACY

Po fali krytyki została przekazana informacja, że zostaną wprowadzone tylko niektóre zmiany w Kodeksie pracy oraz że nastąpi to etapowo. Nie będzie jednak zapowiadanej dużej nowelizacji, a ustawa jak na razie została zamrożona. Jednak od stycznia 2019 roku niektóre zmiany w Kodeksie pracy już zaczęły obowiązywać.

Jedną z najważniejszych zmian w Kodeksie pracy od stycznia 2019 jest wprowadzenie obowiązku przekazywania wynagrodzenia na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że złożył on w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

» Niedziele handlowe 2019 - KALENDARZ do druku : kiedy sklepy będą czynne w niedzielę? 

Od 2019 roku zostaną wprowadzone zmiany w Kodeksie pracy w zakresie prowadzenia akt osobowych pracownika. Zgodnie ze zmienionym art. 94 ust. 9a) k.p. pracodawca będzie mógł prowadzić i przechowywać dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników w postaci papierowej lub elektronicznej. Okresem podstawowym przechowywania dokumentacji od 2019 roku będzie 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł.

Wiele wątpliwości budziły także zmiany w Kodeksie pracy 2019 dotyczące urlopów. Według pierwszej propozycji, zaległy urlop z poprzedniego roku można byłoby wykorzystać jedynie do marca bieżącego roku, a nie jak dotychczas do końca września. Przepisy te nie weszły w życie, w związku z tym zaległy urlop z 2018 rok nadal można wykorzystać do końca września 2019 roku.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w poniższym artykule:

» Zaległy urlop 2018: do kiedy wykorzystać? [EKWIWALENT, ZMIANY]

Jakie inne zmiany w Kodeksie pracy 2019 mogą się pojawić? Jednym z pomysłów jest wprowadzenie dla wszystkich takiego samego wymiaru urlopu, który ma wynosić 26 dni niezależnie od dotychczasowego stażu pracy. Niestety, w zamian ma zostać wprowadzone przedawnienie urlopu. W tej chwili nie wiadomo jeszcze, kiedy te zmiany wejdą w życie i czy w ogóle to nastąpi.

RadioZET.pl/KP