Zamknij

Eksperci ostrzegają: erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach może zakończyć się gwałtowną EKSPLOZJĄ

Redakcja
04.06.2018 18:48
Eksperci ostrzegają: erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach może zakończyć się gwałtowną EKSPLOZJĄ
fot. Wikipedia

To jeszcze nie koniec piekła na Hawajach: kolejne erupcje wulkanu Kilauea spowodowały powstanie 20 szczelin, z których wciąż wydobywa się ognista lawa. To może skończyć się gwałtowną eksplozją – ostrzegają naukowcy.

Kolejne erupcje wulkanu Kilauea

Piekło na Hawajach wciąż trwa. Zaledwie kilka dni temu zarządzono kolejne ewakuacje mieszkańców wyspy Big Island. Erupcje wulkanu Kilauea spowodowały powstanie już aż 20 szczelin, z których wciąż wydobywa się ognista lawa, odcinając następne drogi ucieczki. Krater uspokoił się dopiero wczoraj, wstrzymując na chwilę wyrzuty wulkanicznego pyłu wysoko w powietrze. To zdaniem ekspertów bardzo zły znak. „To może być cisza przed burzą” – alarmują, ostrzegając przed ewentualnością gwałtownej eksplozji.

TO TRZEBA WIEDZIEĆ: Horror mieszkańców hawajskiej wyspy trwa. Potężne fale lawy widać aż z kosmosu!

Wulkan Kilauea może gwałtownie eksplodować

To, co dzieje się w centralnym kraterze wulkanu, mocno niepokoi amerykańskich ekspertów. W środku znajdowało się bowiem już od kilku lat tzw. jezioro lawowe, wypełniające krater lawą. W tym momencie obserwujemy jednak gwałtowny spadek jej poziomu, momentami rzędu kilku metrów na godzinę. Lawa zaczyna więc schodzić poniżej poziomu wody gruntowej. Jak podkreślają naukowcy, jeśli do wnętrza krateru dostanie się woda, wejdzie w kontakt z gorącą lawą.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Potężna erupcja Wulkanu Ognia w Gwatemali. 25 osób zginęło, 20 rannych

W ostatniej chwili wyskoczył przez okno na ulicę. Znaleziono szczątki ofiary erupcji wulkanu

Po 290 latach budzi się groźny wulkan. "Czuć już siarkę"

Jej temperatura wynosi 1200 stopni Celsjusza. Woda naturalnie zacznie się w takiej sytuacji gotować, a więc przechodzić w parę. Ta z kolei zwiększa swoją objętość i to znacznie, co może doprowadzić do gwałtownego wzrostu ciśnienia w kraterze wulkanu. Efekt? Jeśli para „wysadzi” stojące jej na drodze fragmenty pionowych skał tworzących górę przewodu wulkanicznego, dojdzie do gwałtownej eksplozji. Zdaniem badaczy ryzyko wciąż rośnie – erupcja wulkanu Kilauea to jedna z najdłuższych obserwowanych współcześnie na Ziemi.

RadioZET.pl/źródło:Wprost;TVNMeteo;MilitaryNews/AG