Zamknij

Komar tygrysi 2019 w Polsce: jak się chronić? [OBJAWY, UKĄSZENIA, CHOROBY]

Paweł Żurek
28.06.2019 14:38
Zdjęcie ilustracyjne. Komar tygrysi 2019 w Polsce: jak się chronić? [OBJAWY, UKĄSZENIA, CHOROBY]
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER

Komar tygrysi pojawił się w Polsce - po tym jak w mediach gruchnęła taka wiadomość, wielu z nas zaczęło zastanawiać się jak ochronić się przed tymi owadami, jakie są objawy jego ukąszeń, a także jakie choroby przenosi. Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie poniżej.

Komar tygrysi 2019 w Polsce: jak się chronić? 

Komar tygrysi, choć najczęściej występuje południowo-wschodniej Azji, w Polsce miał zostać zauważony w Katowicach przez dr. Antoniego Winiarskiego, emerytowanego pracownika Uniwersytetu Śląskiego.

Te owady uchodzą za dość groźne – wywołują bowiem tropikalne choroby, jak denga czy żółta febra. Komary tygrysie są dłuższe od znanych nam komarów, ich ciała pokryte są białymi plamkami, a na odwłoku mają widoczny długi, biały pas. Jednak oficjalnego potwierdzenia tego, że komar tygrysi jest w Polsce do tej pory nie było.

Komary tygrysie 2019 w Polsce - co to jest i czy jest możliwość, że się pojawią?

Komar tygrysi 2019 w Polsce: objawy

Choć od rzekomego znalezienia komara tygrysiego w Polsce minęło już kilkadziesiąt dni, wciąż do szpitala nie zgłosił się nikt, kto zdradzałby objawy ukąszenia przez tego owada. Co więcej, według ekspertów, komara tygrysiego w Polsce .. nie było.

- Komar, który jest widoczny na zdjęciu, ani trochę nie przypomina mi tygrysiego.Brakuje mu jaskrawych, białych plamek na ciele, zwłaszcza na nogach i odwłoku. Nie ma również charakterystycznej, białej pręgi ciągnącej się przez środek tułowia, która jest jedną z głównych cech pozwalających na prawidłową identyfikację tego gatunku. Zamiast tego, mamy na zdjęciu komara o dość jasnym ubarwieniu, bez żadnego rysunku na głowie czy tułowiu, za to z nielicznymi, jasnymi paskami na odwłoku, które nijak nie pasują do tego, co mamy u komara tygrysiego. Dlatego właśnie moim zdaniem, komar na zdjęciu został błędnie zidentyfikowany. Pozostaje pytanie, co to za gatunek – napisał na swoim facebooku Mateusz Sowiński, ekspert od owadów.

Według Sowińskiego, sfotografowany owad to nie komar tygrysi, a Culiseta annulata, gatunek dużego komara, który razem z kłujką, może osiągać ponad 1 cm długości i często można go spotkać w pobliżu ludzkich siedzib.

>> Inwazja komarów w Polsce. Bezradne samorządy wzywają wojsko do pomocy

Komar tygrysi 2019 w Polsce: jak się chronić [CHOROBY]

W związku z tym, że w Polsce nie występują komary tygrysie, a prawdopodobieństwo ich pojawienia się w naszym kraju jest bardzo niskie, nie mamy ustalonych procedur, które pomogłyby chronić się przed insektami.

By ochronić się przed komarem tygrysim w miejscach gdzie on występuje, miejsca zagrożone kolonizacją tych owadów są pryskiwane permetryną, diflubenzuronem lub biopreparatami zawierającymi pałeczki Bacillus thuringiensis.

Jak informują eksperci, by ochronić się przed komarami tygrysimi, można zastosować metody, które skutecznie zwalczają występujące w Polsce gatunki komarów.

>> Wszystko, co musisz wiedzieć, by nie dać się pogryźć komarom

Komar tygrysi: ukąszenia, choroby

Ukąszenia komara tygrysiego mogą być bardzo groźne. Te owady przenoszą ponad 20 rożnych wirusów, w tym wywołujących groźne choroby pochodzenia tropikalnego, takie jak chikungunya(CHIK), denga. wschodnie, zachodnie i wenezuelskie końskie zapalenie mózgu (EEE, WEE i VEE), żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu.

Te rośliny odstraszą komary

 RadioZET.pl/PZ