Zamknij

Komary tygrysie 2019 w Polsce - co to jest i czy jest możliwość, że się pojawią?

Karolina Piotrowska
19.06.2019 13:50
Komary tygrysie 2019 w Polsce - co to jest i czy jest szansa, że się pojawią?
fot. Wikimedia

W Polsce coraz częściej mówi się o groźnym gatunku komarów, które przenoszą groźne choroby. Sprawdzamy, co to są komary tygrysie i czy jest możliwość, że pojawią się one w Polsce w 2019 roku.

Komary tygrysie 2019 w Polsce - co to jest i czy jest możliwość, że pojawią się w naszym kraju? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

Inwazja komarów w Polsce. Bezradne samorządy wzywają wojsko do pomocy

Co to są komary tygrysie i jakie choroby przenoszą?

Komar tygrysi to inwazyjny, szybko rozprzestrzeniający się gatunek owada z rodziny komarowatych. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych i najliczniej występujących komarów na całym obszarze Azji Południowo-Wschodniej. Został zawleczony przez ludzi na inne kontynenty zagrażając ludziom takimi chorobami, jak chikungunya, denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu.

Wszystko, co musisz wiedzieć, by nie dać się pogryźć komarom

Komary tygrysie 2019 w Polsce - czy jest możliwość, że się pojawią i jak je rozpoznać?

Komary tygrysie osiągają od 2 do 10 milimetrów długości (w zależności od warunków środowiska), a jego ciało pokrywają srebrnobiałe paski. Właśnie od tego wzięła się nazwa i porównanie do umaszczenia tygrysów. Największa aktywność tych owadów przypada na wczesny ranek i wieczór, czyli podobnie jak nasze rodzime gatunki komarów.

Przenoszące m.in. dengę komary tygrysie w Polsce nie zostały jeszcze stwierdzone. Niestety jednak znajdują one warunki do rozwoju w coraz liczniejszych krajach europejskich, jak na przykład we Włoszech. W Bolonii, na północy kraju władze miasta zadecydowały się podjąć z nimi biologiczną walkę.

Te rośliny odstraszą komary

Naturalny zasięg występowania tego gatunku obejmuje Azję Południowo-Wschodnią oraz wyspy Oceanu Indyjskiego i Spokojnego – od Madagaskaru po Japonię. 

W 1975 komar tygrysi pojawił się na południu Europy i systematycznie przesuwa się na północ i zachód, zasiedlając kolejne kraje. W 2011 roku został stwierdzony w Bułgarii, a niedawno również na północy Włoch.

RadioZET.pl/KP