Zamknij

Komisarz w Warszawie: czy zostanie wprowadzony? Kiedy może zostać wprowadzony komisarz?

Paweł Żurek
10.07.2020 13:03
Co się stanie, jeśli Rafał Trzaskowski wystartuje  w wyborach prezydenckich? Czy będzie wprowadzony komisarz?
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Rafał Trzaskowski będzie kandydatem PO na stanowisko prezydenta RP.  Czy w związku z jego startem w wyborach w Warszawie zostanie wprowadzony komisarz? Sprawdźcie w tym artykule.

Komisarz wyborczy: WARSZAWA. Czy zostanie wprowadzony?

Komisarz zostanie wprowadzony w Warszawie tylko jeśli Rafał Trzaskowski wystartuje w wyborach prezydenckich i je wygra. Mieszkańcy stolicy będą musieli wybrać w głosowaniu nowego włodarza miasta. Do momentu ogłoszenia wyniku wyborów miastem rządziłby komisarz.

Rafał Trzaskowski: kim jest kandydat na prezydenta? [WYBORY PREZYDENCKIE, WIEK, ŻONA, RODZINA, POGLĄDY]
 

Rafał Trzaskowski: WYBORY PREZYDENCKIE 2020

Trzaskowski w przypadku wygranej w wyborach musiałby zrzec się stanowiska prezydenta Warszawy, ponieważ, jak czytamy w artykule 132 Konstytucji RP, "Prezydent Rzeczypospolitej nie może piastować żadnego innego urzędu ani pełnić żadnej funkcji publicznej, z wyjątkiem tych, które są związane ze sprawowanym urzędem"

Czy w Warszawie będzie wprowadzony komisarz? Kto powołuje komisarza?

Jak czytamy w artykule 97 ustawy o samorządzie gminnym, komisarza rządowego powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody, zgłoszony za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Komisarz rządowy przejmuje wykonywanie zadań i kompetencji organów gminy z dniem powołania.

Wybory 2020: lista kandydatów. Na kogo głosować w wyborach prezydenckich w Polsce? [KANDYDACI]