Zamknij

Koronawirus - jak się chronić i jak się zabezpieczyć przed zakażeniem koronawirusem 2020?

Jolanta Waligóra
19.03.2020 14:00
Koronawirus - jak się chronić i jak się zabezpieczyć przed zakażeniem koronawirusem?
fot. SHUTTERSTOCK

Jak się chronić przed koronawirusem? Temat ten, z uwagi na rozprzestrzeniający się wirus, jest coraz częściej poruszany m.in. przez mieszkańców naszego kraju. Nie wszyscy w końcu wiedzą, jak można zabezpieczyć się przed zakażeniem, a w sieci pojawia się wiele mitów na ten temat. Sprawdzamy, jak się chronić przed koronawirusem i jak się zabezpieczyć.

Koronawirus - jak się chronić? Jak się zabezpieczyć przed zakażeniem koronawirusem? Jak postępować prawidłowo? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, jak się chronić przed koronawirusem.

Koronawirus - jak się chronić? Skuteczne sposoby

Koronawirus cały czas się rozprzestrzenia. Zarażonych jest już nie tylko tysiące mieszkańców Azji, ale wirus pojawił się także m.in. w Australii, Ameryce Północnej oraz - co budzi u Polaków największy niepokój - w krajach europejskich. W związku z tym wiele osób zaczęło poszukiwać informacji na temat tego, jak się chronić przed koronawirusem. Nie wszyscy w końcu wiedzą, jak można zabezpieczyć się przed zakażeniem, a w sieci pojawia się wiele mitów na ten temat. 

Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa online]

Otóż jedną z podstawowych zasad ochrony przed koronawirusem jest częste i dokładne mycie rąk, które nie powinno trwać krócej niż 30 sekund. Szczegółową instrukcję można znaleźć poniżej.

  • Myj ręce ok. 30 sekund.
  • Rozpocznij od zmoczenia rąk wodą.
  • Nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni.
  • Dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie.
  • Pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków.
  • Na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.
rece
fot.

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu - czytamy na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego. Mycie rąk wspomnianymi powyżej metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Impreza masowa - od ilu osób, co to jest i jaka jest jej definicja? [USTAWA, WYMOGI]

Ponadto, aby chronić się przed koronawirusem, zaleca się: unikać bliskiego kontaktu z osobami, które kaszlą i mają gorączkę, unikać dotykania oczu, nosa i ust, używać różnych noży i desek do krojenia przy obróbce surowego mięsa i gotowanej żywności, myć ręce między przygotowywaniem surowej i gotowanej żywności, dokładnie gotować mięso i jajka oraz trzymać przy sobie środek do dezynfekcji rąk zawierający alkohol, na wypadek, gdybyśmy nie mieli możliwości umyć dłoni pod bieżącą wodą.

Czy są leki na koronawirusa? Leczenie COVID-19 

Jak się chronić przed koronawirusem i jak się zabezpieczyć?

W tym miejscu warto także podjąć temat maseczek rzekomo chroniących przed koronawirusem, które masowo wykupywane są z aptek i stron internetowych. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by używać maseczek tylko wtedy, gdy mamy objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewamy u siebie infekcję lub opiekujemy się osobami z podejrzeniem infekcji.

Ponadto wiele osób w związku z koronawirusem szuka w sieci informacji na temat tego, czy paczki z Chin są bezpieczne. Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem. Koronawirusy są znane z tego, że nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki.

Czy paczki z Aliexpress przychodzą i czy paczki z Chin są bezpieczne? [KORONAWIRUS]

Warto także dodać, że należy chronić innych przed zakażeniem. Zaleca się m.in. unikać spluwania w miejscach publicznych oraz unikać bliskiego kontaktu z innymi, kiedy mamy katar, kaszel lub gorączkę. Jeśli zauważymy u siebie typowe objawy zakażenia koronawirusem, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza.

Dodatkowo niedawno została uruchomiona specjalna infolinia. Wszyscy, którzy szukają informacji dotyczących postępowania w przypadku kontaktu z osobami zarażonymi, mogą już zgłosić się telefonicznie do specjalistów pod numerem 800 190 590. Infolinia czynna jest całą dobę.

RadioZET.pl/GIS/JW