Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ksiądz po kolędzie 2018/19 - od kiedy, do kiedy i co przygotować?

04.01.2019 15:48

Kiedy przychodzi ksiądz po kolędzie 2018/19? Rozpoczęcie się wizyt duszpasterskich co roku przypada w podobnym terminie, jednak nie wszyscy go znają. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy zwyczajowo zaczyna się kolęda w 2018 i co przygotować, można znaleźć poniżej.

Ksiądz po kolędzie 2018/19 - od kiedy, do kiedy i co przygotować? fot. MONKPRESS/East News

Ksiądz po kolędzie 2018/19 - od kiedy, do kiedy? Co przygotować na wizytę duszpasterską? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania i sprawdzamy najważniejsze informacje.

Kiedy przychodzi ksiądz po kolędzie 2018/19?

Od kiedy przychodzi ksiądz po kolędzie 2018/19? Choć rozpoczęcie się wizyt duszpasterskich co roku przypada w podobnym terminie, to zawsze w okresie bożonarodzeniowych wiele osób szuka informacji na ten temat. Ksiądz po kolędzie 2018 zazwyczaj zaczyna przychodzić tuż po Świętach Bożego Narodzenia, czyli około 27 grudnia. Wszystko zależy jednak od indywidualnych ustaleń danej parafii. Harmonogram ogłaszany jej zazwyczaj pod koniec niedzielnych mszy albo zamieszczany jest w specjalnych gablotach przy kościołach lub na stronie internetowej danej parafii.

Z kolei ostatnie wizyty duszpasterskie przypadają zazwyczaj w okolicach 2 lutego 2019, czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego.

» Kiedy jest kolęda 2018/2019 i do kiedy trwa wizyta duszpasterska? 

Ksiądz po kolędzie - co przygotować?

Co przygotować księdzu po kolędzie? Wizyta duszpasterska, w zależności od lokalnych zwyczajów, może mieć różną formę. Zazwyczaj jednak przygotowuje się stół, świece, kropidło, wodę święconą oraz krzyż. 

Wizyta duszpasterska nazywana potocznie "kolędą" to zwyczaj odwiedzania domów parafian przez proboszcza lub osoby, które mają go reprezentować. Są to najczęściej wikariusze parafialni lub diakoni. Celem kolędy jest przede wszystkim modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie go oraz błogosławieństwo dla rodziny na najbliższy rok. Dla księdza wizyta duszpasterska to też okazja do bliższego poznania swoich parafian.

RadioZET.pl/JW

Oceń
Tagi