Zamknij

Ksiądz po kolędzie 2019/20 - od kiedy, do kiedy i co przygotować?

Jolanta Waligóra
06.12.2019 16:05
Ksiądz po kolędzie 2019/20 - od kiedy, do kiedy i co przygotować?
fot. MONKPRESS/East News

Kiedy przychodzi ksiądz po kolędzie 2019/20? Rozpoczęcie się wizyt duszpasterskich co roku przypada w podobnym terminie, jednak nie wszyscy go znają. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy zwyczajowo zaczyna się kolęda w 2019 roku i co przygotować, można znaleźć poniżej.

Ksiądz po kolędzie 2019/20 - od kiedy i do kiedy? Co przygotować na wizytę duszpasterską? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania, przedstawiamy najważniejsze informacje oraz sprawdzamy, od kiedy ksiądz po kolędzie w roku 2019/2020.

Kiedy przychodzi ksiądz po kolędzie 2019/20?

Od kiedy przychodzi ksiądz po kolędzie 2019/20? Choć rozpoczęcie się wizyt duszpasterskich co roku przypada w podobnym terminie, to zawsze w okresie bożonarodzeniowych wiele osób szuka informacji na ten temat. Ksiądz po kolędzie 2019 zazwyczaj zaczyna przychodzić tuż po Świętach Bożego Narodzenia, czyli około 27 grudnia. Wszystko zależy jednak od indywidualnych ustaleń danej parafii. Harmonogram ogłaszany jej zazwyczaj pod koniec niedzielnych mszy albo zamieszczany jest w specjalnych gablotach przy kościołach lub na stronie internetowej danej parafii.

Z kolei ostatnie wizyty duszpasterskie przypadają zazwyczaj w okolicach 2 lutego 2020, czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego.

Kiedy jest kolęda 2019/2020 i do kiedy trwa wizyta duszpasterska? 

Ksiądz po kolędzie - co przygotować?

Co przygotować księdzu po kolędzie? Wizyta duszpasterska, w zależności od lokalnych zwyczajów, może mieć różną formę. Zazwyczaj jednak przygotowuje się stół, świece, kropidło, wodę święconą oraz krzyż. 

Zobacz także

Wizyta duszpasterska nazywana potocznie "kolędą" to zwyczaj odwiedzania domów parafian przez proboszcza lub osoby, które mają go reprezentować. Są to najczęściej wikariusze parafialni lub diakoni. Celem kolędy jest przede wszystkim modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie go oraz błogosławieństwo dla rodziny na najbliższy rok. Dla księdza wizyta duszpasterska to też okazja do bliższego poznania swoich parafian.

RadioZET.pl/JW