Zamknij

Czy wiesz, że spinacz wymyślił Polak? Wynalazcy, którym zawdzięczamy "zwykłe rzeczy"

Redakcja
09.07.2018 17:57
Czy wiesz, że spinacz wymyślił Polak? Wynalazcy, którym zawdzięczamy "zwykłe rzeczy"
fot. Wikipedia Commons

Spinacz, słuchawki, pilot od telewizora - tych przedmiotów używasz codziennie. A czy wiesz, kto je wymyślił? O tych czterech wynalazcach zbyt rzadko się mówi!

Kto wymyślił pilot od telewizora?

Drobne przedmioty codziennego użytku kiedyś też były przełomowymi wynalazkami. Wynalazców telefonu, czy auta znają prawie wszyscy. A co z tymi, którzy wymyślili np. spinacz? Przygotowaliśmy dla was listę 4 wynalazców zwykłych przedmiotów. Wśród nich są też Polacy!

Zobacz także

Zobacz także

1. Józef Hoffman - wynalazca spinacza i wycieraczek samochodowych

Józef Hofmann (1876-1957) już jako kilkulatek dawał koncerty fortepianowe w salonach Europy i Ameryki. Uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów w historii Hoffman był również zapalonym wynalazcą. Wśród blisko stu jego wynalazków znalazły się też takie przedmioty, jak biurowy spinacz, maszynka elektryczna, teleskopy samochodowe i wycieraczki samochodowe. Muzyka, największa pasja pianisty stanowiła dla niego źródło inspiracji przy wymyślaniu nowych wynalazków. Projekt wycieraczek stworzył wzorując się na służącym do podawania tempa utworu metronomie. Podobnie było w wypadku spinacza, który wymyślił...zainspirowany kształtem klucza wiolinowego. Coś w tym jest!

d477aa64-5f4f-499a-8815-dacd50e95d6d
fot. Wikipedia Commons

2. Nathaniel Baldwin - wynalazca słuchawek

Pierwszą słuchawką, z jaką ludzie mieli do czynienia, była ta od telefonu. To jednak wymyślił słuchawki, jakie znamy dzisiaj? Bez nich trudno dziś wyobrazić sobie słuchanie muzyki. Zawdzięczamy je Nathanielowi Baldwinowi (1878-1961), zapomnianemu amerykańskiemu wynalazcy. Prototyp dzisiejszych nausznych słuchawek z pałąkiem idącym górą stworzył w 1910 roku. Dzięki nim zapaleni słuchacze wreszcie mieli wolne ręce! Ale jeśli myślicie, że świat momentalnie oszalał na punkcie nowinki, jesteście w błędzie. Baldwin próbował zainteresować swoim pomysłem setki instytucji, jednak dopiero marynarka wojenna postanowiło dać mu szansę. Zamówione pierwsze sto sztuk przekonały rynek, a wynalazca założył własną firmę, która zatrudniała 150 osób. Niestety Baldwin był lepszym majsterkowiczem, niż biznesmenem i firma po jakimś czasie zbankrutowała, pozostawiając założyciela z olbrzymimi długami. Baldwin nie był w stanie ich spłacić, trafił więc na dwa lata do więzienia. Nie zadbał również o zastrzeżenie patentu słuchawek, przez co nie dostał ani grosza z potężnych wpływów ze sprzedaży nauszników przez inne firmy. Za pierwszą firmę produkującą słuchawki dla masowego odbiorcy uznaje się Chester Brandes Company, która rozpoczęła produkcję urządzeń w 1919 roku... Koniec tej historii jest tragiczny - Nathaniel Baldwin zmarł w 1961 roku zapomniany przez wszystkich.

Zobacz także

26091884
fot.

3. Eugene Polley - wynalazca pilota od telewizora

Eugene Polley (1915-2012) zmarł w wieku 96 lat - bliscy wspominają go jako genialnego inżyniera i życzliwego człowieka, oddanego nauce. To również wynalazca bezprzewodowego pilota od telewizora, który wymyślił w 1955 roku. Urządzenie o nazwie "Flash-Matic" pozwalało zmieniać kanały w telewizji bez wstawania z fotela. To była prawdziwa rewolucja w świecie mediów. Od teraz telewizja miała nową widownię, szybko zmieniającą kanały, jeśli oglądany właśnie program ich nie zainteresował. Początki nie były jednak łatwe - pilot bez kłopotliwego kabla kosztował przeciętną średnią pensję... Nie był to jedyny problem. Początkowo do komunikacji z "Flash-Matic" było wykorzystywane światło widzialne, co nierzadko powodowało zakłócenia w pracy odbiornika. Wynalazek udało się jednak udoskonalić, dzięki czemu Polley wraz ze współpracownikiem Robertem Adlerem w 1997 roku został uhonorowany nagrodą Emmy za swój wkład w rozwój nowej technologii. W końcu kto ma pilota, ten ma władzę!

hi-852-remote-control-02685-8col
fot.

4. Ajay Bhatt - wynalazca USB

Ajay Bhatt był jednym z inżynierów Intela, którzy pracowali nad rozwojem technologii USB. Co ciekawe, na swoim wynalazku nie zarobił ani grosza więcej. A jednak mężczyzna sam twierdzi, że nie czuje żalu. "Jestem świetnie wynagradzany przez swoją firmę i mi to wystarczy" - komentował w jednym z wywiadów inżynier, który dziś jest jednym z szefów technologicznych koncernu. Sam Intel nie tylko zrzekł się patentu na USB, ale nawet nie wykorzystał swojego wynalazku pierwszy. Zrobiło to Apple, którego iMac G3 z 1998 roku był pierwszym komputerem z portem tego typu. Pytany o to Bhatt podkreśla, że misją firmy nie było zbicie fortuny na nowince technologicznej. "Takich rzeczy nie robi się dla pieniędzy. Mam poczucie, że przyniosłem ludziom zmianę i to samo w sobie jest niesamowitym uczuciem" - takich wynalazców trzeba nam więcej!

BHPktkqTURBXy8zYjVkODM4YzMwNTFlNWRhMTJkYTFhMjM0ODRkZGExNC5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQIAzQL4wsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmN...
fot.

RadioZET.pl/AG