Zamknij

Który instrument to kilka piszczałek, zbiornik powietrza z koziej skóry - MILIONERZY

Jolanta Waligóra
07.08.2019 11:30
Który instrument to kilka piszczałek, zbiornik powietrza z koziej skóry - MILIONERZY
fot. Player.pl

Który instrument to kilka piszczałek, zbiornik powietrza z koziej skóry i rurka do wdmuchiwania doń powietrza? Takie pytanie za 125 000 zł usłyszał jeden z uczestników programu "Milionerzy". Odcinek z jego udziałem będzie można obejrzeć w środę, 7 sierpnia. Prawidłową odpowiedź na pytanie, który instrument to kilka piszczałek, zbiornik powietrza z koziej skóry... można znaleźć poniżej.

Który instrument to kilka piszczałek, zbiornik powietrza z koziej skóry i rurka do wdmuchiwania doń powietrza? "Milionerzy". Poprawną odpowiedź na pytanie z programu, jej wyjaśnienie oraz informacje na temat tego, jak poradził sobie gracz, można znaleźć w tym artykule.

Który instrument to kilka piszczałek, zbiornik powietrza z koziej skóry - MILIONERZY

Pytanie za 125 000 zł w "Milionerach", który instrument to kilka piszczałek, zbiornik powietrza z koziej skóry..., przysporzyło uczestnikowi teleturnieju niemały kłopot. Tradycyjnie gracz do wyboru miał cztery warianty, które brzmiały następująco:

A - kobza

B - dudy

C - lutnia

D - fagot

Uczestnik programu po zaledwie kilku sekundach zdecydował się zaryzykować i zaznaczył odpowiedź A, czyli kobza. Czy ryzyko się opłaciło?

Pola Elizejskie to według mitologii greckiej kraina - pytanie za 10 000 zł [MILIONERZY]

Milionerzy - Który instrument to kilka piszczałek, zbiornik powietrza z koziej skóry...

Prawidłową odpowiedzią na pytanie, który instrument to kilka piszczałek, zbiornik powietrza z koziej skóry i rurka do wdmuchiwania doń powietrza, jest odpowiedź B, czyli dudy. Uczestnik teleturnieju wybrał zatem błędny wariant i odpadł z dalszej gry o milion, wygrywając czek na gwarantowaną kwotę 40 000 zł.

Dudy to instrument muzyczny dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Dźwięk w dudach powstaje przez wzbudzenie drgań stroika powietrzem wydostającym się pod ciśnieniem ze stałego zbiornika powietrza - tzw. worka. Dudy składają się z:

  • jednej lub kilku piszczałek melodycznych zaopatrzonych w stroiki trzcinowe,
  • jednej lub kilku piszczałek burdonowych wydających dźwięk stały o niskiej wysokości,
  • zbiornika powietrza z koziej lub owczej skóry,
  • rurki do wdmuchiwania powietrza do zbiornika.

RadioZET.pl/JW