Zamknij

Kwalifikacja wojskowa 2019 - terminy, kategorie, badania, roczniki [INFORMATOR]

Redakcja
23.01.2019 14:22
Kwalifikacja wojskowa 2019 - terminy, kategorie, badania, roczniki [INFORMATOR]
fot. pixabay.com

Kwalifikacja wojskowa 2019. Już od 4 lutego rozpoczną się tegoroczne kwalifikacje wojskowe. Co trzeba zabrać na komisję? Na czym polega kwalifikacja wojskowa? Jak wygląda badanie? Jakie kategorie można dostać w trakcie komisji wojskowej? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w tekście. 

Kwalifikacje wojskowe 2019 - terminy i kategorie. Co trzeba wiedzieć przed tzw. komisjami lub poborem do wojska? Poniżej zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje.

Kwalifikacja wojskowa 2019: terminy - kiedy należy się stawić?

Termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej 2019 wyznaczają Wojskowe Komendy Uzupełnień. Same badania w trakcie komisji wojskowej potrwają od 4 lutego do 26 kwietnia 2019.

Kto musi przyjść na komisję wojskową 2019? [ROCZNIKI]

Na komisję wojskową 2019 muszą obowiązkowo przyjść mężczyźni urodzeni w 2000 roku, urodzeni w latach 1995–1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, wszystkie osoby z roczników 1998–1999, które w trakcie poprzednich kwalifikacji uznano za czasowo niezdolne do służby wojskowej. Do tego, na kwalifikację wojskową obowiązkowo muszą stawić się kobiety z roczników 1995–2000 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub kończące w 2019 roku szkołę lub uczelnię medyczną, weterynaryjną albo kierunek psychologia osoby pełnoletnie, które zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa w 2019 roku: jak wygląda, jakie są badania i kategorie?

W trakcie poboru do wojska przeprowadza się badania (m.in. wagi i wzrostu, ciśnienia krwi, słuchu, wzroku, postawy, krwi czy drożności nosa wzrok, słuch, postawa, drożność nosa), a specjalna komisja ocenia przydatność kandydata do służby wojskowej. Po komisji wojskowej 2019 każdy otrzymuje jedną z pięciu kategorii: A,B,D lub E.

Kategoria A oznacza osobę zdolną do czynnej służby wojskowej, kategoria B oznacza osobę czasowo niezdolną do czynnej służby wojskowej. Można ją otrzymać jeśli jest prawdopodobne, że w ciągu 24 miesięcy stan zdrowia ulegnie poprawie. Kategoria D - oznacza osobę niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, kategoria E - oznacza osobę trwale i całkowicie niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Co trzeba zabrać na komisję wojskową 2019? 

Na pobór do wojska trzeba zabrać dowód osobisty, zdjęcie bez nakrycia głowy o wymiarach 3x4 cm, dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kontynuację nauki, dokumentację medyczną dotyczącą chorób przewlekłych lub przebytych urazów, jeśli taką posiadamy.

Jeśli po raz kolejny stawiasz się na kwalifikację wojskową musisz zabrać dowód osobisty, dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kontynuację nauki, jeśli zaszły zmiany w stosunku do poprzednio posiadanych dokumentów, dokumentację medyczną dotyczącą chorób przewlekłych lub przebytych urazów, jeśli zaszły zmiany w stosunku do poprzednio posiadanej dokumentacji, książeczkę wojskową.

Radiozet.pl/PZ