Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Lany Poniedziałek 2019 - kiedy jest Śmigus Dyngus i jakie zwyczaje się z nim wiążą? [DATA]

19.04.2019 12:15

Kiedy jest Lany Poniedziałek 2019? Śmigus Dyngus, inaczej Poniedziałek Wielkanocny związany jest z tradycją oblewania wodą, obecnie głównie praktykowaną przez dzieci. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jaka jest geneza tego święta. Datę Lanego Poniedziałku, historię oraz zwyczaje, które wiążą się z tym dniem, można znaleźć poniżej.

Lany Poniedziałek 2019 - kiedy jest Śmigus Dyngus i jakie zwyczaje się z nim wiążą? [DATA] fot. ADRIAN GLADECKI/REPORTER/EASTNEWS

Śmigus Dyngus 2019 - kiedy wypada Lany Poniedziałek? Jakie zwyczaje wiążą się z Poniedziałkiem Wielkanocnym? Jak obchodzone jest to święto? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy datę Lanego Poniedziałku 2019.

Lany Poniedziałek 2019 - kiedy jest Śmigus Dyngus? [DATA]

Data Lanego Poniedziałku 2019 jest ruchoma i co roku może przypadać w innym terminie, dlatego zawsze przed okresem wielkanocnym pojawia się wiele zapytań na temat tego, kiedy Śmigus Dyngus. W 2019 roku święto to - jak sama jego nazwa wskazuje - przypada w poniedziałek, a dokładniej 22 kwietnia. Dzień wcześniej natomiast jest Wielkanoc

Wiele osób zastanawia się także, czy w Lany Poniedziałek 2019 jest wolne od pracy. Mamy dobrą wiadomość - dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Z kolei uczniowie mają wolne także następnego dnia, we wtorek. Oznacza to, że do szkoły po przerwie wielkanocnej wrócą dopiero w środę.

Wielkanoc 2019: WOLNE od szkoły - kiedy wielkanocna przerwa świąteczna?

Lany Poniedziałek, czyli Poniedziałek Wielkanocny - zwyczaje i historia

Zwyczaj oblewania wodą w Lany Poniedziałek, czyli Śmigus Dyngus był praktykowany między innymi przez Słowian. Uważali oni, że oblewanie się wodą sprzyja płodności, dlatego zwyczajowi podlegały przede wszystkim panny. Woda miała także symbolizować wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a później także z grzechu.

Msza w Poniedziałek Wielkanocny - czy jest obowiązkowa i ile trwa msza w Lany Poniedziałek?

Obecnie w odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich, choć zwyczaj praktykowany jest przede wszystkim przez dzieci i młodzież. Poniedziałek Wielkanocny to dla nich okazja do kupienia specjalnych gadżetów, takich jak pistolety na wodę. W Lany Poniedziałek dzieci często obrzucają się także specjalnymi balonami wypełnionymi wodą. 

23 kwietnia 2019 - WOLNE od szkoły dzień po Lanym Poniedziałku czy nie?

Warto jednak pamiętać, żeby Śmigus Dyngus traktować jedynie jako dobrą zabawę w gronie bliskich, rodziny czy znajomych. Za oblewanie wodą przechodniów na ulicy lub nieznajomych, a także za wlewanie wody do mieszkania, klatki schodowej, samochodu lub autobusów i tramwajów można otrzymać karę grzywny w wysokości nawet do 500 zł. 

Lany Poniedziałek 2019: jakie są kary za oblewanie wodą?

Zagłosuj

Praktykujesz zwyczaj oblewania się wodą w Lany Poniedziałek?

RadioZET.pl/JW

Oceń