Zamknij

Latarnik Wyborczy 2019 - kiedy wykonać test i jakie są odpowiedzi komitetów? [SEJM 2019]

Karolina Piotrowska
11.10.2019 15:09
Latarnik Wyborczy 2019 - kiedy wykonać test i jakie są odpowiedzi komitetów? [SEJM 2019]
fot. Shutterstock

Latarnik Wyborczy 2019 na wybory do Sejmu i Senatu jest już dostępny. W poniższym artykule tłumaczymy, na czym polega Latarnik Wyborczy, odpowiedzi komitetów na poszczególne kwestie oraz od kiedy do kiedy można wykonać test.

Latarnik Wyborczy 2019 - kiedy wykonać test i jakie są odpowiedzi komitetów na wybory do Sejmu i Senatu 2019? Sprawdzamy najważniejsze informacje przed październikowymi wyborami. W poniższym artykule zamieszczamy również wytłumaczenie, jak działa i na czym polega Latarnik Wyborczy 2019.

Latarnik Wyborczy 2019 - kiedy wykonać test? [SEJM 2019]

Zgodnie z tym, co możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej, "Latarnik Wyborczy umożliwia łatwe porównanie swoich poglądów z deklaracjami komitetów wyborczych". Przypominamy - w niedzielę, 13 października 2019 roku po raz 27. odbędą się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. W ramach wyborów zostanie wybranych na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Aby przekonać się, który komitet wyborczy ma poglądy najbliższe naszym, można wykonać dostępny w internecie za darmo test. Latarnik Wyborczy 2019 to jedyne w Polsce narzędzie, które opiera się na faktycznych odpowiedziach udzielonych przez komitety, a nie na analizie programów partii. 

Latarnik Wyborczy 2019 i test na wybory do Sejmu i Senatu 2019 można wykonać na stronie internetowej LatarnikWyborczy.pl. Latarnik to internetowe narzędzie, które wymaga od użytkownika ustosunkowania się do 20 stwierdzeń dotyczących kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych. Dla każdego stwierdzenia użytkownik wybiera jedną z odpowiedzi: Zgadzam się, Nie zgadzam się lub Nie mam zdania.

Aplikacja porównuje odpowiedzi użytkownika z odpowiedziami komitetów partyjnych na te same pytania i pokazuje procentową zgodność deklaracji partii z odpowiedziami użytkownika. Test Latarnik Wyborczy 2019 można wykonać od poniedziałku, 23 września.

Latarnik Wyborczy 2019 - odpowiedzi komitetów na wybory do Sejmu i Senatu

Przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi organizatorzy Latarnika Wyborczego ponownie zapytali komitety wyborcze o poglądy w najważniejszych sprawach dotyczących kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych. W tym roku jest już dostępna 10. edycja Latarnika Wyborczego. Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza do porównania swoich poglądów z partiami przed pójściem na wybory.

Odpowiedzi komitetów w Latarniku Wyborczym 2019 można sprawdzić po wypełnieniu testu na stronie internetowej LatarnikWyborczy.pl. Poruszane tam kwestie to m.in. stwierdzenia: "Wiek emerytalny powinien zostać podwyższony", "Należy kontynuować rozwijanie i wzmacnianie Wojsk Obrony Terytorialnej", "Unia Europejska powinna mieć mniejszy wpływ na polską politykę wewnętrzną" i inne.

Do każdego z tych stwierdzeń ustosunkowały się komitety: PSL, Konfederacja, Koalicja Obywatelska, PiS i Lewica, odpowiadając Zgadzam się, Nie zgadzam się lub Nie mam zdania - czyli dokładnie tak samo, jak mogą później w teście odpowiadać użytkownicy. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej Latarnika Wyborczego 2019.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Centrum Edukacji Obywatelskiej od 14 lat przed każdymi wyborami przygotowuje zestaw pytań dotyczących najbardziej aktualnych tematów życia publicznego. Następnie pytania te przekazywane są do sztabów wyborczych i na podstawie odpowiedzi polityków tworzony jest Latarnik Wyborczy. Na stronie internetowej można zobaczyć, jak na te pytania odpowiadały komitety startujące w wyborach do Sejmu i Senatu oraz przeczytać pogłębione komentarze partii.

Najważniejsze tematy wyborcze. Sprawdź poniżej:

RadioZET.pl/latarnikwyborczy.pl/KP