Zamknij

Lato 2018: kiedy pierwszy dzień kalendarzowego i astronomicznego lata?

Redakcja
21.06.2018 10:16
Lato 2018: kiedy pierwszy dzień lata kalendarzowego i astronomicznego?
fot. PIXABAY

Kiedy lato 2018? Zbliża się ulubiona pora roku wielu Polaków. Wraz z jej początkiem dużo osób decyduje się na mniejsze i większe wypady za miasto, zorganizowanie letniego grilla, czy też opalanie i odpoczynek w domowych zaciszu. Kiedy wypada pierwszy dzień kalendarzowego i astronomicznego lata? Przedstawiamy najważniejsze terminy.

Lato 2018: kiedy pierwszy dzień lata kalendarzowego i astronomicznego? Sprawdzamy najważniejsze daty.

» Lato 2018: pogoda na wakacje - morze, Zakopane, Mazury. Będzie ciepło? «

» Wyprzedaże letnie 2018: ZARA. Kiedy online i w sklepach stacjonarnych? «

Pierwszy dzień lata astronomicznego 2018: kiedy najdłuższy dzień w roku?

Początek lata astronomicznego 2018 rozpoczyna się w chwili przesilenia letniego. Na północnej półkuli pierwszy dzień lata 2018 wypada pomiędzy 21 a 22 czerwca. W latach przestępnych początek nowej pory nowy przypada o jeden dzień wcześniej, tj. między 20 a 21 czerwca. Najgorętsza pora roku zakończy się w momencie równonocy jesiennej, która przypada na 23 września.

» Noc Świętojańska 2018 - imprezy: Warszawa, Wrocław, Kraków [PROGRAM]

Przypominamy, że pierwszy dzień lata astronomicznego 2018 jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku. Z kolei następująca po nim noc - najkrótszą. W czasie najkrótszej nocy w roku obchodzona jest zazwyczaj Noc Świętojańska, inaczej Kupały. Wiążące się z tym zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W trakcie nocy świętojańskiej rozpalano ogniska, w których gospodynie paliły zioła, m.in. szałwię, a w trakcie radosnych zabaw wokół ogniska odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Skakanie przez ognisko miało chronić przed złymi urokami i chorobami. Do naszych czasów przetrwał zwyczaj tzw. "Wianków". W sobotę, 23 czerwca w Warszawie, a także w innych miastach w Polsce z tej okazji odbędą się pikniki rodzinne i imprezy inspirowane słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały.

» Wianki nad Wisłą 2018: Warszawa - kiedy i kto wystąpi? [KONCERTY] «

Lato 2018: kiedy pierwszy dzień lata kalendarzowego?

Tuż po powitaniu astronomicznego lata, którego data jest zmienna, rozpoczyna się lato 2018 kalendarzowe. Jego początek wypada zawsze tego samego dnia i ustalony został na 22 czerwca. W tym roku pierwszy dzień lata 2018 przypada na piątek. Początek lata jest niezależny od położenia Ziemi względem Słońca.

RadioZET.pl/JW