Zamknij

Łatwo się denerwujesz? Prawdopodobnie uważasz się za mądrzejszego, niż jesteś

Redakcja
09.08.2018 17:06
Łatwo się denerwujesz? Prawdopodobnie uważasz się za mądrzejszego, niż jesteś
fot. Pixabay

Wyniki nowych polsko - australijskich badań dowodzą ciekawej korelacji pomiędzy łatwością wpadania w złość, a wysokim mniemaniem o sobie.

Łatwo wpadasz w złość? To wiele mówi o twojej inteligencji

Nikt tu nie jest bez winy - każdy czasem lubi się trochę powymądrzać... Pół biedy kiedy wysokie mniemanie o sobie ma jeszcze solidne podstawy, gorzej kiedy zwyczajnie ponosi nas przerośnięte ego. Takich skłonności szczególnie powinny wystrzegać się typowe nerwusy. Jak donoszą wyniki nowych badań we współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i University of Western Australia, to właśnie osoby łatwo wpadające w złość niestety wykazują tendencje do przeceniania swojej inteligencji. 

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Złość nie musi być negatywną emocją

Marcin Zajenkowski z Wydziału Psychologii UW razem z kolegą z zagranicznej uczelni postanowili sprawdzić jaka korelacja występuje pomiędzy tymi dwoma czynnikami. Badacze podkreślają przy tym, że złość niekoniecznie musi być negatywną emocją. "Gniew potrafi być dobrą motywacją i bardziej wiąże się z optymistyczną percepcją ryzyka oraz ogólnym pozytywnym nastawieniem" - tłumaczy Zajenkowski. Niemniej jednak łatwość wpadania w złość często wiąże się z postrzeganiem się jako osobę inteligentniejszą od innych. A to już zdaniem badaczy typowo narcystyczna iluzja. Coś o tym wiemy...

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Złość wiąże się ze zwiększonym poczuciem kontroli

Tzw. złudzenie ponadprzeciętności pojawia się często u tych, którzy subiektywnie oceniając własną inteligencję w rzeczywistości bardziej odwołują się do swojej osobowości. Nie zdając sobie z tego sprawy popełniają typowy błąd poznawczy. Psychologowie rozgraniczyli dwa podłoża neurotycznych skłonności - jednym z nich jest lęk, drugim nadmierna pewność siebie. Oba mogą jednak sprawiać, że przeceniamy własną inteligencję w ramach mechanizmu obronnego. Badacze dowodzą w swojej pracy tego, że złość w takim wypadku sprawia nam ulgę, zwiększając poczucie kontroli nad sytuacją. Niestety taka metoda może szybko się na nas zemścić.

Całość wyników badań znajduje się na stronie Science Direct.

RadioZET.pl/źródło:Inc./AG

Zobacz także