Zamknij

Lekarz rezydent - kto to i jakie wynagrodzenie otrzymuje?

Redakcja
16.10.2017 10:17
Lekarz rezydent - kto to i jakie wynagrodzenie otrzymuje?
fot. pixabay.com

Kto to jest lekarz rezydent i jakie wynagrodzenie otrzymuje? Te pytania stawiają sobie osoby, które od 2 października obserwują strajk głodowy młodych lekarzy, a do tej pory nie spotkały się z takim określeniem. Odpowiadamy, kim jest rezydent, ile zarabia i jaki jest jego zakres obowiązków.

Kto to jest lekarz rezydent? Wynagrodzenie, wiek, specjalizacja - sprawdzamy informacje o młodych lekarzach, którzy 2 października rozpoczęli strajk głodowy. Chcą oni polepszenia warunków w polskiej służbie zdrowia, podwyższenia wynagrodzeń dla wszystkich lekarzy i poprawy warunków pracy.

Lekarz rezydent: kto to jest, ile ma lat?

W poniedziałek 2 października rezydenci rozpoczęli strajk głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Protest prowadzi ponad 20 rezydentów, którzy domagają się m.in. poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń. Kim jest rezydent? To lekarz, który skończył sześcioletnie studia na kierunku lekarskim, zdał egzamin końcowy lekarski i odbył 13-miesięczny staż podyplomowy. Ma on już uprawnienia do wykonywania zawodu, jednak nie posiada jeszcze specjalizacji. Ile lat ma lekarz rezydent? Młody lekarz zwykle rozpoczyna pierwszą pracę w wieku ok. 26-27 lat, jednak po stażu w tym momencie czeka go jeszcze około 5-6 lat szkolenia specjalizacyjnego. Średni wiek ukończenia rezydentury w Polsce to 38 lat. Dokładną definicję i zakres obowiązków rezydenta określają przepisy ustawy oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Zarobki lekarzy rezydentów - ile wynosi ich wynagrodzenie?

Wynagrodzenie lekarza rezydenta jest uregulowane ustawowo. Ile zarabia rezydent? Zatrudniony na umowę o pracę z jednostką organizującą szkolenie otrzymuje w pierwszych dwóch latach rezydentury 3170 zł, a później - 3458 zł. W dziedzinach określonych jako priorytetowe lekarz rezydent zarabia odpowiednio 3602 zł oraz 3890 zł. Wszystkie podane kwoty są kwotami brutto.

Zobacz więcej: Strajk głodowy rezydentów: musimy pracować po 30 godzin bez przerwy, bo inaczej zamkną oddział

Lekarz rezydent, który odbywa szkolenie specjalizacyjne, wykonuje pełny zakres obowiązków właściwych dla lekarza specjalisty w danej dziedzinie. Ma on również możliwość wolnego wykonywania zawodu lekarza poza miejscem szkolenia.

RadioZET.pl/KP