Zamknij

Lemur to nie zabawka! Nie kupujcie egzotycznych zwierząt

Redakcja
27.08.2018 15:06
Lemur to nie zabawka! Nie kupujcie egzotycznych zwierząt
fot. YouTube

Kolejne urocze wideo z egzotycznym, domowym zwierzątkiem? A co, gdybyście wiedzieli, że jest śmiertelnie przerażone i nienawidzi, jak się je głaszcze? Nowa kampania organizacji zajmującej się ochroną zwierząt zmusza do myślenia.

Nie kupuj egzotycznych zwierząt!

Gdyby nie popyt na nie, nielegalni handlarze egzotycznymi zwierzętami nareszcie straciliby w tym interes. Ich działalność to zwykłe okrucieństwo. Oglądacie kolejne urocze wideo z małym lemurem lori, rozkosznie unoszącym łapki z przyjemności, jaką daje mu głaskanie przez nowego właściciela? Pytanie, jakbyście się czuli, wiedząc, że padliście ofiarą popularnej manipulacji – lori reagują tak...ze strachu. 

Zobacz także

Zwierzęta się nas boją

Wideo nagrane przez organizację International Animal Rescue jednoznacznie wyjaśnia „uroczy” gest podnoszenia łapek przez małego lori. To jego próba obrony przed niechcianym dotykiem, w trakcie którego usiłuje odstraszyć intruza, wytwarzając truciznę w gruczołach łokciowych. Podczas gdy bezradne zwierzę cierpi, my zachwycamy się tym, jaki jest „słodki”. Takich wideo są w sieci setki – a niejeden po obejrzeniu jednego z nich zamarzył o zafundowaniu sobie egzotycznego zwierzątka w roli domowego pupila. 

Zobacz także

Zobacz także

Nielegalny handel dzikimi zwierzętami

Przyszły, beztroski właściciel być może nie wie, że zanim słodki lori trafi w jego ręce, najpierw zostaną mu wyrwane ostre zęby, oczywiście bez znieczulenia. Wszystko po to, aby zachować jego słodycz i uniemożliwić mu kąsanie ręki, która zapłaci nielegalnemu handlarzowi całkiem niemałą sumę za egzotyczne zwierzę. Nie tylko lemurów to zresztą dotyczy – handlarze porywają dzikie zwierzęta z ich naturalnego środowiska, a potem przewożą je w ciemnych, ciasnych klatkach do zupełnie nieznanego im świata. Brakuje w nich powietrza, dlatego nierzadko kończą podróż obok martwych ciał współtowarzyszy niedoli. Na miejscu też nie będzie im lepiej. Rzadko który nowy właściciel pokusi się o sprawdzenie takich faktów o małych lori jak to, że mocne światło drażni ich oczy czy to, że większość zakupionych do domu dzikich zwierząt cierpi z powodu niedożywienia. Zmiana klimatu, a przede wszystkim diety szybko odbija się na zdrowiu wiecznie zestresowanych zwierząt. Kiedyś wolne i niezależne, teraz całymi dniami siedzą w niewielkich klatkach, czekając na swoich nieświadomych wyrządzanej krzywdy właścicieli... Nie kupujcie egzotycznych zwierząt i nie sugerujcie się materiałami z internetu – lemury i inne egzotyczne zwierzęta nie są hodowane do życia w niewoli, nawet tej domowej. Na adopcję czekają tysiące bezpańskich kotów, psów i innych zwierząt!

RadioZET.pl/AG

Zobacz także

Zobacz także