Zamknij

Lemury już wkrótce mogą zniknąć. Są najbardziej zagrożoną grupą naczelnych na Ziemi

Redakcja
05.08.2018 17:35
Lemury już wkrótce mogą zniknąć. Są najbardziej zagrożoną grupą naczelnych na Ziemi
fot. Getty Images

Śpieszmy się ratować lemury, bo mogą szybko zniknąć - to według wyników nowych badań najbardziej zagrożona wyginięciem populacja naczelnych na świecie.

Lemurom grozi wyginięcie

Smutna wiadomość dla wszystkich wielbicieli sympatycznych lemurów - aż 95% światowej populacji lemurów znajduje się na skraju wyginięcia, przez co są one najbardziej zagrożoną grupą naczelnych na Ziemi. Alarmującą informację przekazała Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody.

Zobacz także

Zobacz także

Lemurom szkodzi wycinka lasów

Zwierzęta występują tylko na Madagaskarze, gdzie regularna wycinka lasów i inna działalność człowieka, w tym rolnicza, wciąż zabierają im ostatnie skrawki terenu. Lemury nie tylko coraz słabiej się rozmnażają, ale mają też trudności ze zdobywaniem pokarmu. "To z pewnością najwyższy procent zagrożenia zarówno dla dużej grupy ssaków, jak i dla dużej grupy kręgowców" - podkreślał Russ Mittermeier z komisji ds. przeżycia gatunków IUCN.

Zobacz także

Aż 95% światowej populacji może wyginąć

Na 111 gatunków i podgatunków lemura zagrożonych wyginięciem jest aż 105. Sytuacja jest katastrofalna - wśród niektórych gatunków pozostało już praktycznie tylko kilkadziesiąt osobników. Przykładem jest odmiana Lepilemur septentrionalis, gdzie liczebność populacji spadła do zaledwie 50 sztuk. Badacze podkreślają, że jedną z niewielu rzeczy, jakie ludzie mogą zarobić, aby zmienić te sytuację, jest natychmiastowe zaprzestanie polowania na lemury, w tym komercyjnego.

RadioZET.pl/AG

Zobacz także

Zobacz także