Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Lirydy 2018: gdzie i jak oglądać noc spadających gwiazd w kwietniu?

18.04.2018 12:40

Lirydy 2018, czyli tak zwany "deszcz meteorów", to jedno z pierwszych zjawisk tego typu, które będziemy obserwować jeszcze w kwietniu. Dla tych, którzy chcą się przygotować na to wyjątkowe widowisko, sprawdzamy najważniejsze informacje o spadających meteorach.

Lirydy 2018: gdzie i jak oglądać noc spadających gwiazd w kwietniu? fot. pixabay.com

Lirydy 2018 - gdzie i jak oglądać deszcz spadających gwiazd 22 kwietnia? To jedno z pierwszych zjawisk tego typu, które będziemy mogli obserwować na niebie w tym roku. Sprawdzamy, jak odnaleźć Lirydy 2018 na niebie oraz jak obserwować maksimum roju.

» Jowisz blisko Ziemi - jak i kiedy obserwować planetę z bliska?

Lirydy 2018 - gdzie oglądać noc spadających gwiazd?

Lirydy są rojem bardzo starym, jednak pomimo tego wyróżniają się w miarę ostrym maksimum i krótkim okresem aktywności. Lirydy możemy obserwować zwykle w okresie od 16 do 25 kwietnia, a ich maksimum przypada zwykle 21 i 22 kwietnia. Lirydy nie cechują się wysoką aktywnością - szczytowa ilość zdarzeń na godzinę wynosi od 18 do maksymalnie 22 zjawisk.

Maksimum Lirydów w 2018 roku przypada właśnie w nocy 22 kwietnia. Rój znajduje się w gwiazdozbiorze Lutni, a najłatwiej zlokalizować możemy go odnajdując najjaśniejszą gwiazdę całego gwiazdozbioru, czyli Wegę o jasności 0,03 mag. Lutnię możemy również w bardzo prosty sposób zlokalizować po tym, że od północy graniczy ona między innymi z gwiazdozbiorem Smoka, a od południa z konstelacjami Liska i Herkulesa. Lokalizacja radiantu roju Lirydów 22 kwietnia 2018 nie powinna sprawiać większych problemów nawet osobom nieobeznanym z położeniem konstelacji na nocnym niebie.

>> Eta Akwarydy 2018: gdzie i jak oglądać noc spadających gwiazd w maju?

Jak obserwować Lirydy - kwiecień 2018?

Lirydy 2018 najlepiej obserwować po godzinie 23.00, ponieważ zwykle najwięcej meteorów występuje w drugiej połowie nocy i nad ranem. Wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. Tuż po zachodzie Słońca nie należy liczyć na wysokie liczby godzinne, zdecydowanie warto poczekać do późnych godzin wieczornych, aby móc zaobserwować spadające meteory. Lirydy w kwietniu 2018 będzie można dostrzec gołym okiem, więc nie potrzebujemy specjalistycznych sprzętów do obserwacji. Warto jednak wybrać miejsce jak najbardziej zaciemnione lub z małą ilością sztucznego światła, aby uzyskać najlepszą widoczność.

Oprócz deszczu meteorów Lirydy 2018, w tym roku już dwa razy mogliśmy oglądać tzw. "Niebieski Księżyc", czyli drugą pełnię Księżyca w danym miesiącu. Pierwsza z nich nastąpiła pod koniec stycznia, zaś druga - pod koniec marca 2018.

RadioZET.pl/urania.edu.pl/KP

Oceń