Zamknij

Lord Kruszwil - kto to jest i czym zajmuje się kontrowersyjny Youtuber?

Karolina Piotrowska
25.10.2019 15:17
Lord Kruszwil - kto to jest i czym zajmuje się kontrowersyjny Youtuber?
fot. Youtube / Lord Kruszwil

Kto to Lord Kruszwil? O kontrowersyjnym Youtuberze zrobiło się głośno po reportażu, który ukazał się w jednym z programów TVN. Twórca internetowy postanowił odpowiedzieć na zarzuty kierowane w jego stronę.

Lord Kruszwil - kto to jest, czym się zajmuje, ile ma lat, jak się nazywa. Takie pytania najczęściej pojawiają się wśród internautów, którzy szukają informacji na temat młodego twórcy internetowego. Sprawdzamy najważniejsze informacje na jego temat oraz czym dokładnie zajmuje się w sieci.

Kto to Lord Kruszwil i czym się zajmuje?

Lord Kruszwil tak naprawdę nazywa się Marek Kruszel. Urodził się 23 marca 2001 roku - w 2019 roku skończy 18 lat. Nastolatek pochodzi ze Szczecina, a według informacji zamieszczonych na jego profilu na Facebooku, obecnie mieszka on w Poznaniu.

Zgodnie z pierwszymi nieoficjalnymi informacjami, które pojawiają się w sieci, Lord Kruszwil ma wystąpić na gali Fame MMA 5. W oktagonie zmierzy się on prawdopodobnie z Mini MajkiemKruszwil postanowił przyjąć wyzwanie pod warunkiem, że część z jego wynagrodzenia zostanie przekazana na wybrany przez niego cel charytatywny, a dodatkowo Federacja Fame MMA ma dorzucić kolejne 50 tysięcy złotych na ten sam cel. 

Fame MMA 5 - karta walk, walki, kiedy oraz gdzie odbędzie się gala? [DATA]

Od 2017 prowadzi swój kanał na Youtube jako Lord Kruszwil, gdzie subskrybuje go ponad 2,5 miliona użytkowników. Jego kanał jest obecnie jednym z największych kanałów na Youtube. Niemalże każdy z jego filmów osiąga ponad 1 milion wyświetleń. Razem z Lordem Kruszwilem kanał tworzy także chłopak ukrywający się pod pseudonimem Kamerzysta.

Nastolatek jest również bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Na Instagramie zgromadził ponad 700 tysięcy obserwujących, a na jego fanpage'u na Facebooku obserwuje go ponad 170 tysięcy osób.

Lord Kruszwil vs. Mini Majk: kiedy, o której godzinie i gdzie oglądać walkę na Fame MMA 5?

Na początku czerwca 2019 roku Lord Kruszwil zgłoszony został do prokuratury. Jego ostatnie materiały były bardzo kontrowersyjne. W filmach YouTuber m.in. oceniał miejsca intymne podstawionych modelek czy używał wulgaryzmów.

Na filmach, które publikuje duet Marek Kruszel i Łukasz Wawrzyniak, przyjmujący pseudonimy Lord Kruszwil i Kamerzysta, dochodzi m.in. do nakłaniania do poddawania się innym czynnościom seksualnym przez nieletniego poprzez dotykanie intymnych części ciała przypadkowych kobiet, rozpowszechniania takich treści przez internet, demoralizacji małoletniego. Dorośli mężczyźni publicznie znieważają małoletniego słowami takimi jak "ch...ju j...any mały" - czytamy na Facebooku Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, którzy złożyli wniosek do prokuratury.

Po tym fakcie YouTube zaczął nakładać na Lorda Kruszwila ostrzeżenia. Youtuber otrzymał zakaz publikowania nowych filmów przez trzy miesiące. Kolejne ostrzeżenie miało wiązać się z usunięciem kanału Lorda Kruszwila na YouTubie. Jak twierdzi chłopak, nie chciał czekać na kolejne ostrzeżenie serwisu i sam zdecydował się na usunięcie swojego konta. Na tym jednak się nie skończyło. Chłopak postanowił założyć nowy kanał na YouTube. Lord Kruszwil ma już na nim ponad 140 tys. subskrypcji. Pozostaje nam tylko czekać na dalszy rozwój wydarzeń.

Lord Kruszwil - kim jest, ile zarabia?

Wiele osób zastanawia się, ile zarabia Lord Kruszwil. W jego filmach często pokazuje on produkty luksusowych marek, drogie samochody i tym podobne. Youtuber otwarcie odpowiada na pytania od widzów, między innymi właśnie na temat swoich zarobków. Jak podkreśla w materiale na swoim kanale, za filmy na Youtube można otrzymać jedynie "śmieszne pięniądze".

Oprócz działalności na Youtube i w mediach społecznościowych, Lord Kruszwil prowadzi także swój sklep w ubraniami. Można tam kupić m.in. bluzy, koszulki, etui na telefon z charakterystycznymi dla niego tekstami.

Marek Kruszel, czyli Lord Kruszwil i TVN - o co chodzi?

W poniedziałek, 25 lutego w programie "Uwaga! Po Uwadze" wyemitowano materiał pod tytułem "Dzieci w sieci", gdzie prowadzący przestrzegał przed szkodliwym wpływem youtuberów i ich działalności w sieci na najmłodszych. W materiale pojawiły się m.in. fragmenty filmów tzw. patostreamerów. O szkodliwym wpływie internetu opowiadał m.in. Tomasz Oświeciński i Julia Wróblewska. W programie został także poruszony wątek kanału Lorda Kruszwila. Niestety, część jego widowni traktuje publikowane przez Youtubera materiały bardzo poważnie. Zdarza się, że nastolatkowie naśladują jego zachowania. 

» Kim są patostreamerzy i co to są patostreamy?

- Od jakiegoś czasu bardzo popularne stały się tzw. "challenge", [...] czyli udział w głupkowatych zawodach dla kasy i kilku chwil wątpliwej sławy. - po tych słowach zostały przedstawione fragmenty filmów z kanału Lorda Kruszwila.

- Swoją popularność Kruszwil zbudował m.in. na wymyślaniu dziwacznych konkurencji. Osoby, które biorą w nich udział, mają dostawać za to pieniądze. W zamian wykonują czynności, które bywają obrzydliwe czy upokarzające.

Cały materiał można obejrzeć na oficjalnej stronie "Uwagi" TVN.

Sam Youtuber nie zaprzecza, że jego filmy mają charakter satyryczny i najczęściej mają na celu ośmieszenie różnych zachowań. Do jego kanału należy podchodzić z dystansem. Wiele osób komentuje jego produkcje:

- Przecież on to dla beki robi, po to żeby ludzie się pod filmami spinali :D Ludzie trochę dystansu

- Wy to na serio bierzecie? Chłopak robi parodię bananowców :D

- Przecież to ustawiona prowokacja

- Widać, ze ludzie nie ogarniają, ze to zart

(pisownia oryginalna)

Lord Kruszwil postanowił również odpowiedzieć na wyemitowany w programie TVN "Uwaga! Po Uwadze" materiał, który podjął temat szkodliwego wpływu youtuberów na najmłodszych.

Chłopak sparodiował program i zarzucił stacji zarzucił m.in. demoralizację młodzieży i promowanie negatywnych zachowań w paradokumentach. Jego film stylistyką, scenografią i sposobem narracji przypomina mocno materiał "Uwagi! Po Uwadze" o niektórego youtuberach. Kruszwil zarzucił stacji niemal to samo, co ona środowisku twórców z YouTube'a. 

W innym wątku filmu Kruszwil wytyka także stacji, że we flagowych programach stacji, jak "Agent - Gwiazdy", "Azja Express" czy "Ameryka Express" padają przekleństwa. Zarzuca też telewizji pokazywanie brutalnych, niecodziennych zachowań, po to by podtrzymać oglądalność. 

RadioZET.pl/wirtualnemedia.pl/KP