Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Lord Kruszwil - kto to jest i czym zajmuje się kontrowersyjny Youtuber?

02.03.2019 12:02
xxx zet

Kto to Lord Kruszwil? O kontrowersyjnym Youtuberze zrobiło się głośno po reportażu, który ukazał się w jednym z programów TVN. Twórca internetowy postanowił odpowiedzieć na zarzuty kierowane w jego stronę.

Lord Kruszwil - kto to jest i czym zajmuje się kontrowersyjny Youtuber? fot. Youtube / Lord Kruszwil

Lord Kruszwil - kto to jest, czym się zajmuje, ile ma lat, jak się nazywa. Takie pytania najczęściej pojawiają się wśród internautów, którzy szukają informacji na temat młodego twórcy internetowego. Sprawdzamy najważniejsze informacje na jego temat oraz czym dokładnie zajmuje się w sieci.

Kto to Lord Kruszwil i czym się zajmuje?

Lord Kruszwil tak naprawdę nazywa się Marek Kruszel. Urodził się 23 marca 2001 roku - w 2019 roku skończy 18 lat. Nastolatek pochodzi ze Szczecina, a według informacji zamieszczonych na jego profilu na Facebooku, obecnie mieszka on w Poznaniu.

Od 2017 prowadzi swój kanał na Youtube jako Lord Kruszwil, gdzie subskrybuje go ponad 2,5 miliona użytkowników. Jego kanał jest obecnie jednym z największych kanałów na Youtube. Niemalże każdy z jego filmów osiąga ponad 1 milion wyświetleń. Razem z Lordem Kruszwilem kanał tworzy także chłopak ukrywający się pod pseudonimem Kamerzysta.

Nastolatek jest również bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Na Instagramie zgromadził ponad 700 tysięcy obserwujących, a na jego fanpage'u na Facebooku obserwuje go ponad 170 tysięcy osób.

Lord Kruszwil - kim jest, ile zarabia?

Wiele osób zastanawia się, ile zarabia Lord Kruszwil. W jego filmach często pokazuje on produkty luksusowych marek, drogie samochody i tym podobne. Youtuber otwarcie odpowiada na pytania od widzów, między innymi właśnie na temat swoich zarobków. Jak podkreśla w materiale, za filmy na Youtube można otrzymać jedynie "śmieszne pięniądze".

Oprócz działalności na Youtube i w mediach społecznościowych, Lord Kruszwil prowadzi także swój sklep w ubraniami. Można tam kupić m.in. bluzy, koszulki, etui na telefon z charakterystycznymi dla niego tekstami.

Marek Kruszel, czyli Lord Kruszwil i TVN - o co chodzi?

W poniedziałek, 25 lutego w programie "Uwaga! Po Uwadze" wyemitowano materiał pod tytułem "Dzieci w sieci", gdzie prowadzący przestrzegał przed szkodliwym wpływem youtuberów i ich działalności w sieci na najmłodszych. W materiale pojawiły się m.in. fragmenty filmów tzw. patostreamerów. O szkodliwym wpływie internetu opowiadał m.in. Tomasz Oświeciński i Julia Wróblewska. W programie został także poruszony wątek kanału Lorda Kruszwila. Niestety, część jego widowni traktuje publikowane przez Youtubera materiały bardzo poważnie. Zdarza się, że nastolatkowie naśladują jego zachowania. 

» Kim są patostreamerzy i co to są patostreamy?

- Od jakiegoś czasu bardzo popularne stały się tzw. "challenge", [...] czyli udział w głupkowatych zawodach dla kasy i kilku chwil wątpliwej sławy. - po tych słowach zostały przedstawione fragmenty filmów z kanału Lorda Kruszwila.

- Swoją popularność Kruszwil zbudował m.in. na wymyślaniu dziwacznych konkurencji. Osoby, które biorą w nich udział, mają dostawać za to pieniądze. W zamian wykonują czynności, które bywają obrzydliwe czy upokarzające.

Cały materiał można obejrzeć na oficjalnej stronie "Uwagi" TVN.

Sam Youtuber nie zaprzecza, że jego filmy mają charakter satyryczny i najczęściej mają na celu ośmieszenie różnych zachowań. Do jego kanału należy podchodzić z dystansem. Wiele osób komentuje jego produkcje:

- Przecież on to dla beki robi, po to żeby ludzie się pod filmami spinali :D Ludzie trochę dystansu

- Wy to na serio bierzecie? Chłopak robi parodię bananowców :D

- Przecież to ustawiona prowokacja

- Widać, ze ludzie nie ogarniają, ze to zart

(pisownia oryginalna)

Lord Kruszwil postanowił również odpowiedzieć na wyemitowany w programie TVN "Uwaga! Po Uwadze" materiał, który podjął temat szkodliwego wpływu youtuberów na najmłodszych.

Chłopak sparodiował program i zarzucił stacji zarzucił m.in. demoralizację młodzieży i promowanie negatywnych zachowań w paradokumentach. Jego film stylistyką, scenografią i sposobem narracji przypomina mocno materiał "Uwagi! Po Uwadze" o niektórego youtuberach. Kruszwil zarzucił stacji niemal to samo, co ona środowisku twórców z YouTube'a. 

W innym wątku filmu Kruszwil wytyka także stacji, że we flagowych programach stacji, jak "Agent - Gwiazdy", "Azja Express" czy "Ameryka Express" padają przekleństwa. Zarzuca też telewizji pokazywanie brutalnych, niecodziennych zachowań, po to by podtrzymać oglądalność. 

RadioZET.pl/wirtualnemedia.pl/KP

Oceń