Zamknij

Łukasz Foltyn - kim jest twórca Gadu-Gadu? WOŚP, kariera, życie prywatne

Redakcja
04.01.2019 11:27
Łukasz Foltyn - kim jest twórca Gadu-Gadu? WOŚP, kariera, życie prywatne
fot. Wojciech OLSZANKA/East News

Łukasz Foltyn to polski informatyk, który zdobył popularność tworząc, słynny swego czasu, komunikator Gadu-Gadu. Teraz, po ostrych słowach w stronę Jurka Owsiaka i otwartej krytyce WOŚP, znowu znalazł się na tapecie. Co warto o nim wiedzieć? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Łukasza Foltyna.

Kim jest Łukasz Foltyn, twórca Gadu-Gadu? WOŚP, Jurek Owsiak, kariera, osiągnięcia, życie prywatne oraz inne informacje na temat informatyka można znaleźć poniżej.

Łukasz Foltyn o Jurku Owsiaku - co powiedział o WOŚP?

Po wpisie na Facebooku Łukasza Foltyna o Jurku Owsiaku, o twórcy Gadu-Gadu zrobiło się głośno. Na swoim profilu w mediach społecznościowych otwarcie krytykuje Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, której finał zaplanowany jest na 13 stycznia.

"(...) Uważam że nie powinno być przyjmowania sprzętu przez publiczne szpitale od zewnętrznych podmiotów, na czele z WOŚP. To tylko 1/1000 więc na pewno ten ubytek państwo jest w stanie uzupełnić. Nie będzie mieszania publicznego z pół-prywatnym, mieszania odpowiedzialności (winy dla NFZ, zasługi dla WOŚP), no i tego szantażu "musisz wesprzeć zbiórkę, bo inaczej nie masz moralnego prawa leczyć się w polskich szpitalach". Nie będzie logo WOŚP bardziej widocznego przed wejściem do szpitala, niż logo NFZ, które finansuje szpital w 99.9%

A WOŚP, jeśli chce pomagać, bo tak ma przecież w nazwie- niech pomaga tysiącom apelującym o pomoc. A nie szpitalom, w których sprzętu nie brakuje, o pomoc w zakupie sprzętu żaden nie apeluje..."

Tak brzmi część jednego z kilku wpisów Łukasza Foltyna na Facebooku. W innym z kolei nazywa Owsiaka "największym szkodnikiem służby zdrowia i chorujących".

Łukasz Foltyn - kim jest twórca Gadu-Gadu?

Łukasz Foltyn urodził się w 1974 roku w Radomiu. To polski informatyk, który jest założycielem komunikatora Gadu-Gadu. Jego pierwsza wersja ukazała się 15 sierpnia 2000 roku. Pełnił funkcję prezesa spółki, a następnie do 16 maja 2007 zasiadał w radzie nadzorczej firmy Gadu-Gadu S.A. Pod koniec 2007 sprzedał wszystkie swoje udziały w spółce.

Łukasz Foltyn zasiadał między innymi w radzie programowej Polskiej Partii Pracy oraz przejściowo władzach warszawskiego oddziału Polskiej Partii Socjalistycznej. W 2007 roku jako przewodniczący stanął na czele powstającej Partii Socjaldemokratycznej. Parta ta jednak nie została zarejestrowana. W wyborach parlamentarnych 21 października 2007 bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Prywatnie Łukasz Foltyn ma żonę Annę i dwoje dzieci - Bartosza oraz Natalię. Jest także laureatem nagród INFO STAR i Programu I Polskiego Radia „Talent 1997”.

RadioZET.pl/JW