Zamknij

MAJÓWKA: kiedy i dlaczego sprawuje się NABOŻEŃSTWO MAJOWE? Jak wyglądają MAJÓWKI?

Paweł Żurek
28.04.2020 15:00
Nabożeństwa majowe: kiedy i dlaczego sprawuje się majówki? Jak wyglądają nabożeństwa?
fot. pixabay.com

Nabożeństwo majowe: co to jest majówka w Kościele? Dlaczego się ją sprawuje? Jak wygląda majówka? Odpowiadamy na pytania dotyczące nabożeństwa, które już na początku maja będzie odprawiane w wielu kościołach w Polsce. 

Nabożeństwo majowe: co to jest majówka w Kościele? Dlaczego się ją sprawuje? Jak wygląda majówka? U nas znajdziecie odpowiedzi na temat zbliżających się nabożeństw majowych w Kościołach.

Majówka: co to jest? Dlaczego sprawuje się nabożeństwa majowe?

Od początku maja w Kościele katolickim sprawuje się nabożeństwa majowe, czyli tzw. majówki. To modlitwa poświęcona Maryi, którą odmawia się zarówno w świątyniach, ale także przy przydrożnych krzyżach, figurach i kapliczkach Matki Bożej.

Majówki sprawuje się na przełomie zimy i lata, co ma symbolizować zwycięstwo życia nad śmiercią, o którym Kościół przypomina w trakcie świąt Wielkiej Nocy.

W Polsce majówki rozpowszechnił Michał Drohojowski, który w 1769 r. wydał w Przemyślu książeczkę „Miesiąc maj, czyli Maryi poświęcony”. Pierwsze nabożeństwo majowe na terenie naszego Kralu odprawili jezuici w 1838 roku w Tarnopolu. W 1850 roku Karol Antoniewicz Bołoz napisał we Lwowie pieśń „Chwalcie łąki umajone”, którą śpiewa się do dnia dzisiejszego w trakcie nabożeństw majowych. Do obchodzenia majówek zachęcał św. Jan Paweł II.

 Jak wygląda majówka?

Majówki, czyli nabożeństwo odprawiane w maju w Kościele katolickim ku czci Matki Bożej, to msze święte, w trakcie których odmawia się lub odśpiewuje Litanię Loretańską oraz modlitwę Pod Twoją Obronę.

Czy można wyjechać na majówkę 2020 na swoją działkę i w inne miejsca?

MAJÓWKA: Do kiedy trwają nabożeństwa majowe?

Majówki trwają zazwyczaj do końca maja. Jednak, w niektórych regionach Polski, np. na Dolnym Śląsku i wschodzie Polski, nabożeństwa te odbywają się również w czerwcu. 

Pogoda na majówkę 2020 - Warszawa, Zakopane, Mazury, morze: jaka będzie majówka?

RadioZET.pl/Karmel.pl/PZ