Zamknij

MŚ 2018: Klasyfikacja fair play - czym jest, kiedy jest stosowana [ZASADY]

Redakcja
27.06.2018 13:13
Czerwona kartka dla  Jerome'a Boatenga
fot. Pixathlon/REPORTER/EAST NEWS

MŚ 2018: klasyfikacja fair play - zasady. Kiedy i jak jest stosowana? O ostatecznych rozstrzygnięciach w grupie F mundialu w Rosji decydować może właśnie klasyfikacja fair play. Ta reguła jest rzadko wykorzystywana, dlatego warto przypomnieć, czym jest i kiedy trzeba z niej skorzystać.

Klasyfikacja fair play może ona decydować o ostatecznych rozstrzygnięciach w grupie F mundialu w Rosji. Sytuacja w grupie F jest bardzo skomplikowana, bo trzy drużyny mogą zakończyć tę część turnieju z sześcioma punktami, z takim samym bilansem bramkowym i z taką samą liczbą strzelonych goli, które w pierwszej kolejności decydują o układzie tabeli. Wówczas "do gry" wkracza klasyfikacja fair play. Zasady i okoliczności jej stosowania przybliżamy poniżej.

Co to jest klasyfikacja fair play: zasady stosowania

FIFA promuje "czystą grę". Inaczej mówiąc: im mniej ostrych fauli, za które zawodnicy otrzymują kartki, tym lepiej. I właśnie o to chodzi w klasyfikacji fair play.
Klasyfikację fair play ustala się na podstawie punktów karnych za żółte i czerwone kartki. I tak: żółta kartka to jeden punkt, czerwona w wyniku dwóch żółtych to trzy punkty, bezpośrednia czerwona oznacza cztery punkty karne, a żółta i bezpośrednio czerwona aż pięć punktów.

Aktualna klasyfikacja fair play

Aktualnie najgorsi w tym zestawieniu są Niemcy, bo to oni jako jedyni z tego grona obejrzeli czerwoną kartkę. Jej autorem był Jerome Boateng w starciu ze Szwecją, a wręczył mu ją polski sędzia Szymon Marciniak. Szwedzi mają na koncie trzy żółte kartoniki, a Meksykanie tylko dwa.
Obecnie klasyfikacja fair play kształtuje się tak:
1. Meksyk 2 pkt
2. Szwecja 3
3. Niemcy 5
4. Korea Płd. 6

Korea Płd. - Niemcy: Co się musi stać, aby Niemcy wyszły z grupy?

W przypadku równej liczby punktów, bramek i strzelonych goli, na ten moment awans wywalczyłyby zatem Meksyk i Szwecja. Jeśli jednak Meksykanie dostaną trzy żółte kartki, Szwedzi dwie, a Niemcy ani jednej, to i w tej klasyfikacji będzie remis. Wówczas o losach trzech drużyn zdecyduje losowanie.
Oba mecze grupy G: Korea Płd. - Niemcy i Meksyk - Szwecja rozpoczną się o godz. 16.
RadioZET.pl/KS