Zamknij

Mały ZUS 2018 - kwota, od kiedy i dla kogo? [ZMIANY, INFORMACJE]

Redakcja
27.06.2018 14:20
Mały ZUS 2018 - kwota, jak długo i dla kogo? [ZMIANY, INFORMACJE]
fot. pixabay.com

Mały ZUS 2018 to nowy projekt rządu, dzięki któremu małe przedsiębiorstwa będą mogły płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Z nowych rozwiązań i zmian nazywanych "małym ZUS-em" ma skorzystać około 200 tysięcy firm. W poniższym artykule zebraliśmy wszystkie potwierdzone do tej pory informacje, m.in. nową kwotę "małego ZUS-u", a także kto dokładnie i od kiedy będzie mógł z niego skorzystać.

Nowy "mały ZUS" - kwota, dla kogo, zmiany. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje o nowym projekcie rządu, tzw. "mały ZUS 2018" i co trzeba o nim wiedzieć, zanim zmiany wejdą w życie.

Mały ZUS 2018 - dla kogo i od kiedy? [ZMIANY]

Rząd przyjął projekt tzw. małego ZUS-u. Jest to nowe rozwiązanie dla drobnych firm, które obniży ich składki na ubezpieczenie społeczne. Mały ZUS ma zacząć obowiązywać od nowego roku, czyli od 1 stycznia 2019 roku. Zmiany dotyczyć będą tych osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a ich przychody w 2018 roku nie przekroczą miesięcznie średnio 5250 zł.

» Mały ZUS dla przedsiębiorców. Rząd przyjął ustawę

Ile wynosi mały ZUS 2018? [KWOTA]

Obecnie przedsiębiorcy niezależnie od wielkości przychodu płacą taką samą składkę ZUS. Po zmianie przepisów i wejściu w życie projektu "mały ZUS" osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w obecnym roku to 5250 zł) będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Mikro i małe firmy po zmianie prawa mają miesięcznie płacić ok. 660 zł, a nie 1,2 tys. na ZUS.

Z nowych rozwiązań i zmian nazywanych "małym ZUS-em" ma skorzystać około 200 tysięcy firm.

RadioZET.pl/KP