Zamknij

Mama plus: premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka - ile, dla kogo, od kiedy?

Redakcja
16.04.2018 10:45
Mama plus: premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EASTNEWS

Mama plus to nowy, prorodzinny program przygotowany przez rząd, który w sobotę, 14 kwietnia zapowiedziany został przez wicepremier Beatę Szydło. W programie mają się znaleźć m.in. takie projekty jak darmowe leki dla kobiet w ciąży, ułatwienie dla mam-studentek oraz premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Sprawdzamy, na jaką premię mogą liczyć matki i od kiedy będą wypłacane.

Mama plus. Premie dla matek za szybkie urodzenie drugiego dziecka to jeden z prorodzinnych projektów zapowiedzianych przez Beatę Szydło podczas sobotniego przemówienia. Na jaką kwotę mogą liczyć matki i jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby otrzymać premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka? Omawiamy najważniejsze zagadnienia.

» 300+ dla uczniów - od kiedy i dla kogo wypłaty z nowego programu? «

» Emerytura za urodzenie 4 dzieci: od kiedy, ile, dla kogo? «

Program Mama plus: premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka [SZCZEGÓŁY]

W sobotę, 14 kwietnia Beata Szydło przemawiała na Konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Na początku wicepremier opowiadała o sukcesach programu 500 +, a następnie zapowiedziała długotrwałą strategię społeczną, która ma na celu zachęcenie Polek do rodzenia większej ilości dzieci. Beata Szydło podkreślała, że dzieci oraz rodzina to fundament i przyszłość Polski. "Musimy zadbać o to, żeby rodziny były bezpieczne, by godnie żyły i by w Polsce rodziło się coraz więcej dzieci" - oświadczyła wicepremier.

Podczas przemówienia zapowiedziała także nowy, prorodzinny program "Mama plus". Zakłada on m.in. minimalną emeryturę dla kobiet, które urodziły minimum czwórkę dzieci (nawet jeśli nie pracowały), darmowe leki dla kobiet w ciąży, ułatwienie dla mam-studentek oraz premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka

sz

(źródło: twitter.com)

Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka: ile, dla kogo, od kiedy?

W związku z zapowiedzią nowego programu "Mama plus" pojawiło się wiele pytań dotyczących tego, dla kogo dokładnie przeznaczone będą premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka oraz jakie warunki trzeba będzie spełnić. Elżbieta Rafalska poinformowała, że beneficjentkami "Mama plus" będą kobiety, które urodziły drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od chwili narodzin pierwszego dziecka. Niestety nie podano jeszcze informacji dotyczącej kwoty premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Jeśli tylko pojawi się więcej szczegółów dotyczących nowego projektu, zamieścimy je w tym artykule.

Przypominamy, że takie rozwiązanie, jak premia za urodzenie drugiego dziecka, stosuje jeden ze skandynawskich krajów. Przyznawana jest tam "premia za szybkość". Jeśli kolejne dziecko urodzi się nie później niż 30 miesięcy od urodzenia poprzedniego, to urlop rodzicielski można wydłużyć nawet o rok.

RadioZET.pl/JW