Zamknij

Marek Chrzanowski - kim jest przewodniczący KNF? [Życiorys, informacje]

Redakcja
13.11.2018 09:50
Marek Chrzanowski - kim jest przewodniczący KNF? [Życiorys, informacje]
fot. Mariusz Gaczynski/East News

Marek Chrzanowski to przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Jak twierdzi bankier, właściciel Getin Noble Banku oraz Idea Banku Leszek Czarnecki, ekonomista zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 milionów złotych. Co warto wiedzieć o szefie KNF? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat Marka Chrzanowskiego.

Kim jest Marek Chrzanowski? Życiorys, kariera oraz inne informacje na temat przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego można znaleźć poniżej.

Marek Chrzanowski zaoferował przychylność dla Getin Banku w zamian za 40 mln zł?

Marek Chrzanowski, jak twierdzi właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku Leszek Czarnecki, zaoferował przychylność dla Getin Banku w zamian za około 40 mln złotych. Rozmowa, w której miała paść oferta korupcyjna, odbyła się w marcu br. Roman Giertych, pełnomocnik Leszka Czarneckiego 7 listopada zawiadomił o tym prokuraturę, dodając, że przekaże nagrania w charakterze dowodu w trakcie przesłuchania bankiera. Kopię taśmy posiada Gazeta Wyborcza, która 13 listopada opublikowała artykuł "40 mln zł i nie będzie kłopotów". 

"Urząd KNF odczytuje opisane w artykule działania p. Leszka Czarneckiego jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF. Informacje te pojawiają się w momencie, kiedy media donoszą o problemach związanych z procesem dystrybucji instrumentów finansowych spółki GetBack SA przez Idea Bank SA i potencjalnych działaniach Komisji Nadzoru Finansowego w tym zakresie. Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podjął kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami wysuwanymi przez p. Czarneckiego oraz w związku ze zniesławieniem mającym na celu utratę zaufania publicznego." - czytamy w oświadczeniu UKNF w sprawie publikacji "GW". Cały komunikat można znaleźć pod linkiem.

Marek Chrzanowski - kim jest przewodniczący KNF?

Marek Chrzanowski urodził się 25 stycznia 1981 roku w Mielcu. W tym roku skończył 37 lat. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2006 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w SGH. Habilitował się w 2017 w tej samej uczelni w oparciu o rozprawę zatytułowaną Polityka regionalna a system finansów publicznych. Wpływ wydatków strukturalnych na tempo konwergencji polskich regionów. W SGH został adiunktem w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej, a następnie profesorem nadzwyczajnym. 

Marek Chrzanowski członkiem Narodowej Rady Rozwoju został w 2015 roku. Rok później Senat z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej. Kilka miesięcy później zrezygnował jednak z członkostwa. W październiku 2016 roku Marek Chrzanowski został powołany przez Beatę Szydło na stanowisko szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Kadencja na tym stanowisku trwa 5 lat.

RadioZET.pl/wikipedia.pl/JW