Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Marek Chrzanowski - kim jest przewodniczący KNF? [Życiorys, informacje]

13.11.2018 09:50

Marek Chrzanowski to przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Jak twierdzi bankier, właściciel Getin Noble Banku oraz Idea Banku Leszek Czarnecki, ekonomista zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 milionów złotych. Co warto wiedzieć o szefie KNF? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat Marka Chrzanowskiego.

Marek Chrzanowski - kim jest przewodniczący KNF? [Życiorys, informacje] fot. Mariusz Gaczynski/East News

Kim jest Marek Chrzanowski? Życiorys, kariera oraz inne informacje na temat przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego można znaleźć poniżej.

Marek Chrzanowski zaoferował przychylność dla Getin Banku w zamian za 40 mln zł?

Marek Chrzanowski, jak twierdzi właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku Leszek Czarnecki, zaoferował przychylność dla Getin Banku w zamian za około 40 mln złotych. Rozmowa, w której miała paść oferta korupcyjna, odbyła się w marcu br. Roman Giertych, pełnomocnik Leszka Czarneckiego 7 listopada zawiadomił o tym prokuraturę, dodając, że przekaże nagrania w charakterze dowodu w trakcie przesłuchania bankiera. Kopię taśmy posiada Gazeta Wyborcza, która 13 listopada opublikowała artykuł "40 mln zł i nie będzie kłopotów". 

"Urząd KNF odczytuje opisane w artykule działania p. Leszka Czarneckiego jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF. Informacje te pojawiają się w momencie, kiedy media donoszą o problemach związanych z procesem dystrybucji instrumentów finansowych spółki GetBack SA przez Idea Bank SA i potencjalnych działaniach Komisji Nadzoru Finansowego w tym zakresie. Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podjął kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami wysuwanymi przez p. Czarneckiego oraz w związku ze zniesławieniem mającym na celu utratę zaufania publicznego." - czytamy w oświadczeniu UKNF w sprawie publikacji "GW". Cały komunikat można znaleźć pod linkiem.

Marek Chrzanowski - kim jest przewodniczący KNF?

Marek Chrzanowski urodził się 25 stycznia 1981 roku w Mielcu. W tym roku skończył 37 lat. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2006 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w SGH. Habilitował się w 2017 w tej samej uczelni w oparciu o rozprawę zatytułowaną Polityka regionalna a system finansów publicznych. Wpływ wydatków strukturalnych na tempo konwergencji polskich regionów. W SGH został adiunktem w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej, a następnie profesorem nadzwyczajnym. 

Marek Chrzanowski członkiem Narodowej Rady Rozwoju został w 2015 roku. Rok później Senat z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej. Kilka miesięcy później zrezygnował jednak z członkostwa. W październiku 2016 roku Marek Chrzanowski został powołany przez Beatę Szydło na stanowisko szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Kadencja na tym stanowisku trwa 5 lat.

RadioZET.pl/wikipedia.pl/JW

Oceń