Zamknij

Zabiorą na Marsa kawałek... Marsa. Fragment Czerwonej Planety zostanie jej wkrótce zwrócony

Redakcja
16.02.2018 14:36
Zabiorą na Marsa kawałek... Marsa. Fragment Czerwonej Planety zostanie jej wkrótce zwrócony
fot. NASA

Kawałek marsjańskiego meteorytu, który znaleziono w Omanie w 1999 roku, zostanie odesłany z powrotem na Czerwoną Planetę.

To nie będzie jedyny prezent, jaki zostanie wysłany w następnej misji na Marsa. Wraz z zaawansowanym łazikiem Mars 2020 na Czerwoną Planetę poleci fragment meteorytu Sayh al Uhaymir, który posłuży jako próbka kalibracyjna.

Część meteorytu zostanie wykorzystana jako próbka kalibracyjna dla lasera — jeden z nich znajdzie się na Ziemi, a w drugi wyposażony będzie łazik Mars 2020. Dzięki temu można będzie porównywać ziemskie wyniki z marsjańskimi.

NASA-chce-pozyskac-tlen-z-atmosfery-Marsa_article
fot. NASA

Misja ma między innymi polegać na poszukiwaniu związków, które mogłyby powstać lub powstają w obecności życia. Badania więc będą polegać na szukaniu skamielin i innych form, które zostałyby po dawniej istniejącym na Marsie życiu.

Inną misją, jaką otrzyma Mars 2020, będzie próba pozyskania tlenu z atmosfery Marsa i zmiana proporcji jej składu do takiej, którą mogliby oddychać ludzie.

Plany ludzkości wobec podboju Marsa wydają się przesądzone, a obecnie trwa wyścig technologiczny firm pracujących nad zmianą tego marzenia w rzeczywistość. Kiedy doczekamy się człowieka na Marsie? Wszystko wskazuje na to, że może to nastąpić już w następnym dziesięcioleciu.

RadioZet.pl/AM