Zamknij

Rośliny, które powinny znaleźć się w twoim domu. Pomogą walczyć ze smogiem

Redakcja
30.05.2018 12:45
Rośliny, które powinny znaleźć się w twoim domu. Pomogą walczyć ze smogiem
fot. Pixabay

Chcesz mieć czystsze powietrze w domu? Pomoże ci w tym domowa dżungla. Skuteczność tych 5 roślin potwierdza NASA!

NASA wybrała rośliny, które oczyszczają powietrze

Domowa dżungla ozdobi każdy dom – a w dodatku pomoże walczyć ze smogiem! Za oczyszczanie powietrza odpowiada w dużej części układ korzeniowy roślin i mikroorganizmy żyjące w glebie, które różnią się w zależności od gatunku rośliny. Według badań NASA najskuteczniej z zadaniem poradzi sobie 18 gatunków liściastych przyjaciół – jednak niektóre z nich potrafią być trujące, dlatego nie poleca się ich rodzicom małych dzieci lub właścicielom zwierząt. Specjalnie dla was wybraliśmy z nich 5 takich, które bezpiecznie możecie postawić w domu. Uwaga, badacze podkreślają, że przynajmniej jedna roślina powinna przypadać na 10 metrów kwadratowych pomieszczenia! Nie warto się więc ograniczać.

WARTO WIEDZIEĆ:

Źle sypiasz? Zadbaj o jakość powietrza w twojej sypialni!

Młodzi rolnicy mogą starać się o 100 tys. zł bezzwrotnej pomocy

Mieszkasz w Warszawie? Palisz ponad 3 papierosy dziennie

1. Dracena odwrócona

O dracenach krążą pogłoski, że są trudne w pielęgnacji oraz łatwo je przelać. My jednak mamy ich już kilka i stwierdzamy, że wystarczy umiejętne podlewanie, odrobina dobrej odżywki i zielenią dracen możemy cieszyć się bez przeszkód. Bonus: to właśnie dracenę odwróconą NASA okrzyknęło „królową czystego powietrza”.

dracena reflexa

2. Daktylowiec niski

Hasło „domowa dżungla” nabiera zupełnie innego znaczenia, kiedy do naszej kolekcji roślin doniczkowych dodamy palmę daktylową. Kusi egzotycznym wyglądem i pięknie rośnie – uwaga, co jakiś czas trzeba ją tylko przesadzać! Po kilku latach stanie się o wiele bardziej rozłożysta. Pomoże oczyścić powietrze m.in. z benzenu i amoniaku.

daktylowiec niski

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jaki wpływ na zdrowie ma smog? Lista chorób z powodu zanieczyszczeń

Jak smog szkodzi polskim przedszkolakom? Raport Greenpeace

3. Chryzantema wielokwiatowa

Kwitnie głównie w okresie jesiennym – od okolic września aż do pierwszych przymrozków. Z pewnością stanie się ozdobą każdego domu! Chryzantemy wielokwiatowe są też popularne w dekoracji balkonów. To także, oprócz wymienianej wcześniej draceny, jeden z najskuteczniejszych pomocników w walce z zanieczyszczeniami powietrza.

chryzantema w

4. Sansewieria gwinejska

Sansewieria jest sukulentem liściowym – uroku dodają jej charakterystyczne, mięsiste liście o żółtawych brzegach, w których magazynuje wodę. Niestraszna jej susza ani trudne warunki. Łatwo ją za to przelać, dlatego najlepiej postawić doniczkę w miseczce z wodą w dogodnym miejscu. W roli rośliny pokojowej sprawdza się już od kilku stuleci, świetnie radzi sobie z zadaniem oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji, takich jak np. aldehyd mrówkowy.

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Regularnie używasz detergentów? To tak, jakbyś palił po 20 papierosów!

„To najczystsze powietrze, jakie znajdziesz w Londynie”. Niezwykła wystawa o smogu

sansewieria

5. Rapis wyniosły

Zadbany rapis potrafi przybrać imponujące rozmiary – jeśli lubicie więc okazałe rośliny doniczkowe, na pewno przypadnie wam do gustu. Rapis pochłania amoniak i to w dużych ilościach. Dlaczego to takie ważne? To właśnie ta substancja jest uważana za jedną z najsilniej toksycznych. Znajdziemy ją w wielu detergentach, barwnikach i różnego rodzaju barwionych tekstyliach.

rapis wyniosły

RadioZET.pl/AG