Zamknij

Maseczki - od kiedy obowiązkowe w całym kraju i gdzie trzeba je nosić? [STREFA ŻÓŁTA]

09.10.2020 11:02
Maseczki - od kiedy obowiązkowe w całym kraju i gdzie trzeba je nosić? [STREFA ŻÓŁTA]
fot. SHUTTERSTOCK

Obowiązkowe noszenie maseczek to temat, na który informacji poszukuje wiele osób. Wszystko za sprawą wprowadzenia w pierwszej połowie października 2020 obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych w całym kraju. Szczegółowe informacje dotyczące tego, od kiedy i do kiedy obowiązkowe jest noszenie maseczek w strefie żółtej oraz gdzie trzeba je zakładać, można znaleźć poniżej.

Maseczki - od kiedy obowiązkowe w całym kraju? Gdzie trzeba je nosić, a gdzie nie trzeba zasłaniać nosa i ust? Kto jest zwolniony z tego obowiązku? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy wszystko o maseczkach w strefie żółtej.

Maseczki - od kiedy obowiązkowe w całym kraju i do kiedy? [PAŹDZIERNIK 2020]

Na początku miesiąca podczas specjalnej konferencji poinformowano, że od soboty 10 października 2020 roku cała Polska zostanie objęta strefą żółtą z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej. Oznacza to m.in. obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej. 

Nie wiadomo jeszcze, do kiedy trzeba będzie nosić maseczki w całym kraju. Jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek informacje na ten temat, zamieścimy je w tym miejscu. Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco.

Strefa żółta - OBOSTRZENIA, zasady, ograniczenia: co oznacza strefa żółta?

Noszenie maseczek - gdzie trzeba je zakładać? [STREFA ŻÓŁTA]

Także informacje dotyczące tego, gdzie jest obowiązek noszenia maseczek w strefie żółtej, szczególnie interesują wiele osób. Nie wszyscy w końcu zdają sobie sprawę z tego, czy trzeba nosić maseczki w pracy, w samochodzie i w sklepie. Otóż - jak już wspominaliśmy powyżej - od soboty 10 października zasada zasłaniania nosa i ust obowiązuje wszędzie w przestrzeni publicznej. 

Strefa czerwona i żółta w Polsce - powiaty: co wolno, a co jest zabronione i gdzie? [MAPA]

Oznacza to, że maseczki trzeba nosić m.in. w transporcie publicznym (autobusach/tramwajach/pociągach), w sklepach, galeriach handlowych, kinach i teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach, urzędach czy na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie te osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Co ważne, obowiązek zakrywania nosa i ust nie dotyczy osób spacerujących po lesie, parku oraz na plaży. 

Zwolniono z obowiązku zakrywania ust i nosa nie tylko na terenie lasów, ale także na terenie parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży, gdyż są to miejsca o podobnym charakterze - czytamy w najnowszym rozporządzeniu.

Czy w lesie i w parku trzeba nosić maseczkę? [STREFA ŻÓŁTA]

RadioZET.pl