Zamknij

Matki Boskiej Gromniczej 2021 – kiedy wypada i co to za święto?

07.01.2021 21:15
Matki Boskiej Gromniczej 2021 – kiedy wypada i co to za święto?
fot. SHUTTERSTOCK

Matki Boskiej Gromnicznej, czyli Ofiarowanie Pańskie, bo tak inaczej nazywa się to święto obchodzimy jak co roku w lutym. Dzień ten ma upamiętniać ofiarowanie Jezusa Chrystusa w świątyni w Jerozolimie. Kiedy wypada Matki Boskiej Gromnicznej w 2021 i jak obchodzimy to święto? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.  

Kiedy wypada Matki Boskiej Gromnicznej w 2021? Jak obchodzimy Matki Boskiej Gromnicznej? W tym artykule przedstawiamy szczegółowe informacje na temat tego święta.  

Matki Boskiej Gromnicznej 2021 – kiedy wypada? [DATA] 

Chociaż data święta jest stała, wciąż wielu internautów poszukuje odpowiedzi na to, kiedy wypada Matki Boskiej Gromnicznej w 2021 roku? W tym roku tak jak i w latach poprzednich Matki Boskiej Gromnicznej obchodzimy we wtorek 2 lutego.  

Święta nakazane w Kościele katolickim w Polsce 2021 - kiedy trzeba iść do Kościoła?

Nazwa święta wywodzi się od świec przynoszonych przez wiernych do kościoła w celu pobłogosławienia. Gromnica pochodzi od staropolskiego przymiotnika „gromny”, czyli huczny, grzmiący. W czasie burzy zapalano świece i stawiano je w oknie, modląc się przy tym o oddalenie piorunów. Gromnica miała bowiem za zadanie chronić dom od gromów.  

Matki Boskiej Gromnicznej 2021 – co to za święto i jak się je obchodzi? 

Święto Matki Boskiej Gromnicznej jest obchodzone w tradycji Kościoła Katolickiego od VII wieku. Zgodnie z prawem Mojżeszowym każde pierworodne dziecko płci męskiej należało w czterdziestym dniu po narodzeniu zanieść do świątyni i wykupić, jako należące do Boga, za symboliczną ofiarę wartości 5 syklów srebra. Z obrzędem przedstawienia i wykupienia pierworodnego syna łączył się też obrzęd oczyszczenia, któremu musiała poddać się matka sześć tygodni po urodzeniu dziecka.  

Święto Trzech Króli 2021 - czy trzeba iść do kościoła? [6 stycznia] 

Obecnie święto to jest znane pod ludową nazwą święta Matki Boskiej Gromnicznej, ponieważ w tym dniu podczas nabożeństw święci się duże woskowe świece, zwane gromnicami. Zwyczaj ten wywodzi się z dawnych obchodów, w czasie których urządzano uroczyste procesje z zapalonymi świecami na pamiątkę nazwania Jezusa, przez obecnego w świątyni podczas obrzędu proroka Symeona, Światłem na oświecenie pogan i na chwałę Izraela. W święto Matki Boskiej Gromnicznej odbywa się uroczysta procesja ze świecami, która przechodzi na początku liturgii. Ma to symbolizować kroczenie przez życie w jedności z Jezusem.   

RadioZET.pl