Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Matki Boskiej Gromnicznej 2019 - kiedy, co to za święto, czy trzeba iść do kościoła?

01.02.2019 09:31

Kiedy jest Matki Boskiej Gromnicznej 2019 i co to za święto? Ofiarowanie Pańskie obchodzone jest w lutym i ma upamiętniać ofiarowanie Jezusa Chrystusa w świątyni w Jerozolimie. Tego dnia wierni przynoszą do kościoła gromnice do pobłogosławienia. Szczegółowe informacje o święcie Matki Boskiej Gromnicznej zamieszczamy poniżej.

Matki Boskiej Gromnicznej 2019 - kiedy, co to za święto, czy trzeba iść do kościoła? fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News

Matki Boskiej Gromnicznej 2019 - kiedy jest? Co to za święto i czy jest nakazane? Czy w Ofiarowanie Pańskie trzeba iść do kościoła? Sprawdzamy informacje na temat święta, które przypada w lutym.

Kiedy jest Matki Boskiej Gromnicznej 2019? [DATA] 

Choć data Matki Boskiej Gromnicznej jest stała i co roku przypada w tym samym terminie, to zawsze wraz z końcem stycznia wiele osób w internecie szuka informacji na temat tego, kiedy święto Matki Boskiej Gromnicznej. W 2019 roku, jak i w poprzednich latach Ofiarowanie Pańskie przypada 2 lutego. Tym razem będzie to sobota. To właśnie tego dnia najczęściej rozbierane są choinki zarówno w polskich kościołach, jak i w wielu domach.

» Do kiedy choinka powinna stać w domu? Kiedy rozebrać choinkę? [DATA] «

Wiele osób zastanawia się także, czy w Matki Boskiej Gromnicznej trzeba iść do kościoła. Święto to nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że nie ma obowiązku uczestnictwa 2 lutego we mszy świętej, jednak jest to wskazane. 

Matki Boskiej Gromnicznej - co to za święto, jak się obchodzi Ofiarowanie Pańskie?

Święto Matki Boskiej Gromnicznej jest obchodzone w tradycji Kościoła Katolickiego od VII wieku. Ma ono upamiętnić ofiarowanie Jezusa Chrystusa w świątyni w Jerozolimie. Dlatego też święto to często nazywane jest także Ofiarowaniem Pańskim. Święto to ma rangę święta liturgicznego - ma znaczenie mniejsze niż uroczystość, ale większe niż wspomnienie. Matki Boskiej Gromnicznej to szczególny dzień, bowiem w obecnych czasach coraz większy akcent kładzie się na postać samego Jezusa Chrystusa, jako "światłość świata".

Jednym ze zwyczajów w Matki Boskiej Gromnicznej jest święcenie przyniesionych przez wiernych do kościoła gromnic. Ponadto odbywa się uroczysta procesja ze świecami, która przechodzi na początku liturgii. Symbolizować ma nowe kroczenie przez życie w jedności z Jezusem. 

RadioZET.pl/JW

Oceń