Zamknij

Matki Boskiej Gromnicznej 2020 - czy trzeba iść do kościoła, co to za święto i kiedy jest?

Jolanta Waligóra
15.01.2020 10:35
Matki Boskiej Gromnicznej 2020 - czy trzeba iść do kościoła, co to za święto i kiedy jest?
fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News

Kiedy jest Matki Boskiej Gromnicznej 2020, co to za święto i czy trzeba iść do kościoła? Ofiarowanie Pańskie, bo tak inaczej nazywa się to święto, rokrocznie obchodzone jest w lutym i ma upamiętniać ofiarowanie Jezusa Chrystusa w świątyni w Jerozolimie. Tego dnia wierni przynoszą do kościoła gromnice do pobłogosławienia. Szczegółowe informacje o święcie Matki Boskiej Gromnicznej zamieszczamy poniżej.

Matki Boskiej Gromnicznej 2020 - co to za święto i czy trzeba iść do kościoła? Kiedy przypada w 2020 roku? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje na temat święta, które przypada w lutym i sprawdzamy, czy trzeba iść do kościoła w Matki Boskiej Gromnicznej i co to za święto.

Kiedy jest Matki Boskiej Gromnicznej 2020? [DATA] 

Choć data Matki Boskiej Gromnicznej jest stała i co roku przypada w tym samym terminie, to zawsze wraz z końcem stycznia wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy święto Matki Boskiej Gromnicznej. W 2020 roku, jak i w poprzednich latach Ofiarowanie Pańskie przypada 2 lutego. Tym razem będzie to niedziela. To właśnie tego dnia najczęściej rozbierane są choinki zarówno w polskich kościołach, jak i w wielu domach.

Do kiedy choinka powinna stać w domu? Kiedy rozebrać choinkę? [DATA]

Matki Boskiej Gromnicznej - czy trzeba iść do kościoła?

Wiele osób zastanawia się także, czy w Matki Boskiej Gromnicznej trzeba iść do kościoła. Na początku warto wspomnieć, że święto to nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że nie ma obowiązku uczestnictwa 2 lutego we mszy świętej, jednak jest to wskazane. Z uwagi jednak na to, że w 2020 Ofiarowanie Pańskie przypada w niedzielę, to msza w tym dniu jest obowiązkowa.

Święta nakazane w Kościele katolickim w Polsce 2020 - kiedy trzeba iść do Kościoła?

Ofiarowanie Pańskie - co to za święto i jak się obchodzi Matki Boskiej Gromnicznej?

Święto Matki Boskiej Gromnicznej jest obchodzone w tradycji Kościoła Katolickiego od VII wieku. Ma ono upamiętnić ofiarowanie Jezusa Chrystusa w świątyni w Jerozolimie. Dlatego też święto to często nazywane jest także Ofiarowaniem Pańskim. Święto to ma rangę święta liturgicznego - ma znaczenie mniejsze niż uroczystość, ale większe niż wspomnienie. Matki Boskiej Gromnicznej to szczególny dzień, bowiem w obecnych czasach coraz większy akcent kładzie się na postać samego Jezusa Chrystusa, jako "światłość świata".

Jednym ze zwyczajów w Matki Boskiej Gromnicznej jest święcenie przyniesionych przez wiernych do kościoła gromnic. Ponadto odbywa się uroczysta procesja ze świecami, która przechodzi na początku liturgii. Symbolizować ma nowe kroczenie przez życie w jedności z Jezusem. 

RadioZET.pl/JW