Zamknij

Matki Boskiej Gromnicznej: co to za święto i kiedy wypada [2018]

Redakcja
15.01.2018 11:02
Matki Boskiej Gromnicznej: co oznacza i kiedy jest to święto? [2018]
fot. pijarzy.pl

Matki Boskiej Gromnicznej: co to za święto i kiedy wypada w 2018 roku? Dzień ten nazywany jest także świętem Ofiarowania Pańskiego. Wierni gromadzą się w swoich świątyniach, by poświęcić swoje gromnice. Święto Matki Boskiej Gromnicznej to także ostatni dzień, by rozebrać świąteczną choinkę, bo właśnie kończy się cykl Świąt Bożego Narodzenia.

Święto Matki Boskiej Gromnicznej: co oznacza i kiedy jest obchodzone w tradycji Kościoła Katolickiego? Skąd pochodzi jego tradycja i jak upamiętniane jest przez chrześcijańskich wiernych?

Matki Boskiej Gromnicznej: co to za święto?

Święto Matki Boskiej Gromnicznej jest obchodzone w tradycji Kościoła Katolickiego od VII wieku. Ma ono upamiętnić ofiarowanie Jezusa Chrystusa w świątyni w Jerozolimie. Dlatego też to święto często nazywane jest także Ofiarowaniem Pańskim. Święto to ma rangę święta liturgicznego, ale nie jest dniem wolnym od pracy. Także Jan Paweł II ustanowił ten dzień jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Święto Matki Boskiej Gromnicznej 2018 to szczególny dzień, bowiem w obecnych czasach coraz większy akcent kładzie się na postać samego Jezusa Chrystusa, jako "światłość świata" i czci się moment przyniesienia Dzieciątka do świątyni w Jerozolimie przez Maryję.

W ten dzień w Kościołach święci się gromnice i świece, a procesja ze świecami, która przechodzi na początku liturgii, symbolizować ma nowe kroczenie przez życie w jedności z Jezusem.

Matki Boskiej Gromnicznej: kiedy wypada to święto?

Święto Matki Boskiej Gromnicznej w Kościele Katolickim jest świętem stałym i zawsze obchodzone jest 2 lutego. W tym roku będzie to pierwszy piątek miesiąca. W Kościele Wschodnim obchodzone jest 15 lutego. W obu tych Kościołach, Ofiarowanie Pańskie, ma statut święta liturgicznego, czyli dnia obchodów mniejszego niż uroczystość, a większego niż wspomnienie.

Święto Matki Boskiej Gromnicznej 2018 obchodzone jest jedynie w religii chrześcijańskiej, w tym w protestantyzmie, katolicyzmie i prawosławiu. Dzień ten może przybierać także nazwę Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny lub Ofiarowania Chrystusa w Świątyni.

RadioZet.pl/deon.pl/JH