Zamknij

Matura 2018: jak wygląda egzamin dojrzałości?

Redakcja
18.04.2018 16:15
Matura 2018: jak wygląda egzamin dojrzałości w nowej formule?
fot. Polska Press/EASTNEWS

O tym, jak wygląda matura 2018, powinien przeczytać każdy licealista, który w tym roku podchodzi do egzaminu dojrzałości. Dzięki temu dowie się, w jaki sposób przeprowadzany będzie test i uniknie niepotrzebnych, stresujących sytuacji. Jak odbywa się losowanie numerków i kiedy uczniowie dowiedzą się, które miejsce w sali zajmą? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Jak wygląda matura 2018? Sprawdzamy, w jaki sposób przeprowadzany będzie egzamin dojrzałości i jak odbywa się losowanie numerków decydujących o tym, które miejsce w sali zajmie uczeń.

» Matura 2018: przecieki, arkusze CKE, pytania i odpowiedzi. Co będzie? «

» Matura ustna polski 2018: tematy, zestawy pytań. Co będzie? «

Matura 2018: jak wygląda egzamin?

Termin egzaminu dojrzałości coraz bliżej. W związku z tym wiele osób zaczyna zastanawiać się, jak przebiega matura 2018. Zasady są bardzo proste. O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (zazwyczaj ok. 15-20 minut przez oficjalnym rozpoczęciem testu), uczniowie wchodzą do sali. Robią to pojedynczo, okazując przy drzwiach dokument ze zdjęciem potwierdzający ich tożsamość. Przy wejściu uczniowie dodatkowo losują numery stolików, przy których napiszą egzamin.

Licealiści zajmują miejsce przy stoliku, którego wylosowali numer, a jeden z członków zespołu nadzorującego odnotowuje wylosowany numer w specjalnym wykazie. Następnie zdający rozpoczynają pisanie egzaminu dojrzałości. Co istotne, osoby nadzorujące mogą udzielać odpowiedzi na pytania licealistów związanych jedynie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją. 

» Matura 2018: poprawka - kiedy egzaminy poprawkowe? [TERMINY] «

Matura 2018: zasady i procedury egzaminu

W związku ze zbliżającą się maturą 2018, coraz więcej osób zastanawia się także, co można przynieść na egzamin, a czego nie wolno. Przede wszystkim uczniowie zobowiązani są do przyniesienia na test dowodu tożsamości i długopisu z czarnym tuszem. Zalecamy jednak, żeby zabrać ze sobą minimum dwa dodatkowe długopisy, w razie jakby jeden z nich się wypisał. Dodatkowo zdający mogą wnieść na salę małą butelkę wody.

» Matura 2018: zasady i procedury. Co można przynieść, a czego nie wolno? [LISTA] «

Z kolei zabronione jest wnoszenie urządzeń telekomunikacyjnych. W czasie testu, maturzyści nie powinni także opuszczać sali egzaminacyjnej. Jedynie w uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić zdającemu na opuszczenie miejsca.

» Maturalne przesądy: co przynosi szczęście na egzaminie maturalnym? «

» Matura 2018 CKE - TERMINY: matematyka, angielski i inne [KALENDARZ] «

RadioZET.pl/JW