Zamknij

Matura ustna polski 2018: tematy, zestawy pytań. Co będzie?

Redakcja
17.05.2018 11:39
Matura ustna polski 2018: tematy, zestawy pytań.
fot. Andrzej Zgiet/EASTNEWS

Matura ustna polski 2018 - tematy i zestawy pytań to jedne z najczęściej wyszukiwanych zagadnień przez licealistów na kilka dni przed rozpoczęciem egzaminu dojrzałości. Czego tegoroczni trzecioklasiści mogą spodziewać się podczas matury ustnej 2018 z polskiego? Sprawdzamy, jakie tematy i zestawy pytań pojawiły się w ubiegłych latach.

Zestawy pytań i tematy matury ustnej z języka polskiego 2018. Czego tegoroczni maturzyści mogą spodziewać się podczas egzaminu ustnego? Odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań.

» Matura 2018: polski, matematyka, angielski - odpowiedzi i arkusze CKE «

» Matura ustna angielski 2018: zestawy, pytania, tematy. Co będzie? «

» Matura 2018: przecieki, arkusze CKE, pytania i odpowiedzi. Co będzie? «

» Matura 2018: jak wygląda egzamin dojrzałości? «

Matura ustna polski 2018: tematy - co będzie na egzaminie?

Matura ustna 2018 z polskiego, języków mniejszości narodowych, języka łemkowskiego i kaszubskiego rozpocznie się w środę, 9 maja i będzie trwała do wtorku, 22 maja. Dodatkowo od 5 do 25.05. odbędzie się także część ustna egzaminu maturalnego z angielskiego. W związku ze zbliżającymi się terminami coraz więcej licealistów szuka informacji na temat tego, jakie mogą być zestawy pytań na maturze ustnej z polskiego 2018 oraz jak taki egzamin wygląda.

Matura ustna 2018 z polskiego będzie mieć formę wypowiedzi, do której przystąpią uczniowie po wylosowaniu jednego pytania z puli kilkudziesięciu zagadnień, które mogą się powtórzyć. Co prawda, tematy matury ustnej z polskiego 2018 nie będą wcześniej znane, jednak maturzyści co roku na bieżącą dzielą się zagadnieniami, które już się pojawiły. Dzięki temu licealiści mogą poznać, chociaż część zestawów pytań z matury ustnej 2018 z polskiego, jeszcze przed swoim egzaminem.

» Matura 2018 CKE - TERMINY: matematyka, angielski i inne [KALENDARZ] «

» Matura 2018: poprawka - kiedy egzaminy poprawkowe? [TERMINY] «

Matura ustna 2018 polski: zestawy pytań - co może się pojawić?

Uczniowie po wylosowaniu tematu ustnej matury z polskiego 2018, mają 15 minut na przygotowanie swojej wypowiedzi. Zadanie egzaminacyjne zawierać będzie tekst kultury (ikoniczny, literacki bądź popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku polskim) oraz odnoszące się do niego polecenie. Jak już wspominaliśmy powyżej, zestawy pytań matury ustnej 2018 z polskiego nie są znane. Dlatego warto, żeby trzecioklasiści zapoznali się z tematami matury ustnej z polskiego z ubiegłych lat. Poniżej znajdziecie zestawy pytań ustnej matury z języka polskiego.

- Jakie funkcje pełnią symbole w tekstach kultury? Odwołać się do fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, całego utworu i innych tekstów kultury.

- Krajobraz tatrzański w literaturze i w malarstwie Młodej Polski. Omówić na wybranych przykładach.

- Miejsca ważne dla bohaterów. Omówić na podstawie fragmentu "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego.

- Zazdrość w literaturze w oparciu o fraszkę Jana Kochanowskiego "O zazdrości".

- Jakie środki językowe nadają tekstowi charakter perswazyjny? Odnieść się do fragmentu tekstu, tekstu kultury i własnych doświadczeń komunikacyjnych.

- Rola sztuki w życiu człowieka. Odwołać się do fragmentu "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz do innych tekstów kultury.

- Miasto przestrzenią dla człowieka. Odwołać się do podanego fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu i innych tekstów kultury.

- Polszczyzna wobec zapożyczeń. Omówić zjawisko przywołując przykłady z literatury, publicystyki i codziennej komunikacji.

- W jaki sposób twórcy wzbogacają polszczyznę? Odwołać się do fragmentu tekstu o neosemantyzmie.

- Język powieści historycznych. Omówić zjawisko archaizacji, odwołując się do wybranych przykładów.

» Maturalne przesądy: co przynosi szczęście na egzaminie maturalnym? «

» Matura 2018: zasady i procedury. Co można przynieść, a czego nie wolno? [LISTA] «

RadioZET.pl/JW