Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Ewelina Pacyna, Michał Adamski
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Matury 2020 - ZASADY i procedury: jak wygląda matura i co można mieć na egzaminie?

27.09.2019 12:53

Z zasadami matur 2020 powinien zaznajomić się każdy uczeń, który już na początku maja podejdzie do egzaminu dojrzałości. Nieznajomość obowiązujących procedur może wiązać się z bolesnymi konsekwencjami - w tym z niezdaniem testu. Co można wnieść na salę, a czego nie wolno i jak wygląda matura 2020? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zasad zdawania egzaminu dojrzałości. 

Matury 2020 - ZASADY i procedury: jak wygląda matura i co można mieć na egzaminie? fot. Shutterstock, Inc

Matura 2020: jeśli w trakcie egzaminów chcesz uniknąć nieprzyjemności sprawdź, jakie zasady obowiązują podczas testów, a także czego najlepiej unikać po wejściu na salę. Wszystkie najważniejsze rady znajdziecie poniżej. 

>> Matura 2020: data, termin. Kiedy będą egzaminy maturalne? [CKE]

Matury 2020 - ZASADY: co można mieć na egzaminie, a co jest zabronione? [LISTA]

Informacji o zasadach matur co roku rokrocznie nawet na kilka tygodni przed egzaminem dojrzałości szuka wielu uczniów. Zasady matur 2020 i procedury są takie same lub niemalże identyczne jak w zeszłych latach.

Uczniowie na egzamin dojrzałości mają wziąć dowód tożsamości i długopis z czarnym tuszem. Zalecamy jednak, żeby zabrać ze sobą minimum dwa dodatkowe długopisy, w razie jakby jeden z nich się wypisał lub zaciął. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie stresującej sytuacji.

Z kolei podczas matury 2020 z matematyki uczniowie powinni być dodatkowo wyposażeni w linijkę, cyrkiel oraz kalkulator prosty, o ile nie jest on zapewniony przez szkołę. Dodatkowo według zasad, na maturę 2020 można wnieść także małą butelkę wody. Woda może być również zapewniona przez szkołę. 

Poniżej przedstawiamy listę przyborów, które można mieć na maturze 2020 (niektóre z wymienionych przyborów zapewnia szkoła, inne z kolei powinny zostać przyniesione przez zdającego).

  • Biologia: linijka, kalkulator prosty, wybrane wzory
  • Chemia: linijka, kalkulator prosty, wybrane wzory
  • Fizyka: linijka, kalkulator prosty, wybrane wzory
  • Geografia: linijka, kalkulator prosty, lupa
  • Historia: lupa
  • Historia sztuki: lupa
  • Informatyka: kalkulator prosty
  • Wiedza o społeczeństwie: kalkulator prosty

Z kolei na maturze nie można mieć przy sobie:

  • urządzeń telekomunikacyjnych
  • innych przyborów, niż te, które wymienione zostały powyżej

W czasie testu, maturzyści nie powinni także opuszczać sali egzaminacyjnej. Jedynie w uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić zdającemu na opuszczenie miejsca.

>> Lista lektur w liceum 2019 - jakie obowiązują? [SPIS LEKTUR DO MATURY]

Jak wygląda matura 2020?

Wiele osób zastanawia się także, jak wygląda matura 2020Zasady przeprowadzania egzaminu dojrzałości są bardzo proste.

O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (zazwyczaj ok. 15-20 minut przez oficjalnym rozpoczęciem testu), uczniowie wchodzą do sali. Robią to pojedynczo, okazując przy drzwiach dokument ze zdjęciem potwierdzający ich tożsamość. Przy wejściu uczniowie dodatkowo losują numery stolików, przy których napiszą egzamin.

Następnie maturzyści zajmują miejsce przy stoliku, którego wylosowali numer, a jeden z członków zespołu nadzorującego odnotowuje wylosowany numer w specjalnym wykazie. Następnie zdający rozpoczynają pisanie egzaminu dojrzałości. Co istotne, osoby nadzorujące mogą udzielać odpowiedzi na pytania licealistów związanych jedynie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją. 

>> Ferie zimowe 2020 - KALENDARZ: kiedy są ferie 2019/2020?
 

RadioZET.pl/PZ

Oceń