Zamknij

Meteoryt służył im jako podpórka pod drzwi. Okazał się być warty 375 tys. złotych!

Redakcja
05.10.2018 18:20
Meteoryt służył im jako podpórka pod drzwi. Okazał się być warty 375 tys. złotych!
fot. YouTube

Amerykańskie małżeństwo długo nie zdawało sobie sprawy z tego, jaki skarb mają w domu. Albo raczej przed - meteoryt wart 100 tys. dolarów służył im jako podpórka do drzwi. Obiekt po identyfikacji przekazano muzeum.

Mieli w domu meteoryt warty 100 tys. dolarów

Mężczyzna, który kupił dom w stanie Michigan twierdzi, że ważący 10 kilogramów meteoryt rzucił mu się po raz pierwszy w oczy podczas oględzin posiadłości w 1988 roku. Rolnik, który sprzedał amerykańskiemu małżeństwu farmę w Edmore powiedział im wtedy, że to meteoryt, który miał spaść a Ziemię jeszcze w latach 30. XX wieku. Jednak dopiero teraz niezwykła, kosmiczna skała trafiła w ręce naukowców, którzy oszacowali jej wartość na 100 tys. dolarów, czyli odpowiednik około 375 tys. polskich złotych! To szóste co do wielkości tego typu znalezisko w stanie Michigan, zdaniem badaczy.

Zobacz także

Zobacz także

Meteoryt służył im jako podpórka pod drzwi

Wielkość skały sprawiła, że meteoryt świetnie sprawdzał się w roli podpórki do drzwi. Obecnie znajduje się już jednak na szczęście wśród innych eksponatów kolekcji Stanowego Muzeum Maine. Według badaczy, którzy pomogli prawidłowo zidentyfikować obiekt to wyjątkowo rzadki przypadek. Mona Sirbescu, profesor geologii CMU już niejeden raz słyszała o odnalezieniu rzekomego meteorytu - jednak najczęściej po analizie przynoszonych próbek skał okazywało się, że z kosmosem mają niewiele wspólnego. Nie tym razem! Jak twierdzi sama profesor, to pierwsza tego typu sytuacja, jaka miała miejsce podczas jej 18-letniej kariery zawodowej.

Zobacz także

To jeden z większych meteorytów znalezionych w Stanach Zjednoczonych

Aby potwierdzić, że podpierająca drzwi skała to rzeczywiście meteoryt, jego próbkę przekazano pracownikom Smithsonian Institution w Waszyngtonie, którzy jednoznacznie dowiedli, że mamy do czynienia z "przybyszem z kosmosu". Okaz zawiera aż 88,5% żelaza i blisko 11,5% niklu. To jedno z większych tego typu znalezisk w Stanach Zjednoczonych!

RadioZET.pl/źródło:CNN;WPTech/AG

Zobacz także