Zamknij

Michał Kurtyka - kim jest nowy minister ds. klimatu? [RODZINA, PARTIA, WIEK]

Jolanta Waligóra
12.11.2019 11:25
Michał Kurtyka - kim jest nowy minister ds. klimatu? [RODZINA, PARTIA, WIEK]
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Michał Kurtyka, który dotychczas był wiceministrem środowiska, będzie zarządzać nowo utworzonym Ministerstwem Klimatu. Co warto o nim wiedzieć? Przedstawiamy szczegóły o nowym ministrze ds. klimatu, m.in. wiek Michała Kurtyki i informacje o jego rodzinie.

Kim jest Michał Kurtyka? Rodzice, żona, rodzina, partia, życie prywatne, kariera, osiągnięcia oraz inne szczegółowe informacje na temat nowego ministra ds. klimatu, można znaleźć w tym artykule.

Michał Kurtyka ministrem ds. klimatu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki podkreślili na ostatniej konferencji prasowej, że nowy rząd będzie w dużej mierze "rządem kontynuacji". W Radzie Ministrów pojawią się jednak nowe twarze, a kilka resortów ulegnie przekształceniu. Wiadomo, że w nowym gabinecie dojdzie do podziału Ministerstwa Środowiska. Resortem zajmującym się zasobami naturalnymi pokieruje Michał Woś. Ministrem ds. klimatu zostanie z kolei Michał Kurtyka

Zmiany w rządzie PiS. Kto awansował, a kto stracił stanowisko?

Powstanie resortu jest związane z postępującymi zmianami klimatycznymi, problemami z zanieczyszczeniem powietrza oraz wymaganiami dotyczącymi środowiska, które stawia przed Polską Komisja Europejska.

Michał Kurtyka - wiek, rodzina, partia, kariera zawodowa

Michał Kurtyka urodził się 20 lipca 1973 roku w Krakowie. Oznacza to, że w 2019 skończył 46 lat. Polski polityk ukończył paryską uczelnię Ecole Polytechnique i został stypendystą w zakresie optyki kwantowej, znajdującego się pod Waszyngtonem (DC) National Institute of Standards and Technologies. W trakcie studiów specjalizował się również w ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji rynku.

Michał Kurtyka w obszarze ekonomii międzynarodowej studiował na uniwersytecie w Louvain La Neuve oraz uzyskał tytuł magistra w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Następnie obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim. Był wykładowcą w zakresie zarządzania zmianą, ekonomii, organizacji rynku i strategii przemysłowej na Uniwersytecie Warszawskim, Collegium Civitas, Oxford Programme On Modern Poland.

Jest współautorem koncepcji prowadzenia skutecznych zmian w przedsiębiorstwie, opisanej w książce „Zarządzanie zmianą. Od strategii do działania”, jak również autorem książki „Od restrukturyzacji do modernizacji. Opóźniona transformacja polskiego sektora elektroenergetycznego w latach 1990-2009”.

Karierę Michał Kurtyka rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w zespole ministra Jana Kułakowskiego, odpowiedzialnego za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, gdzie prowadził zespół analityczny i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu. Następnie prowadził modernizację wielu polskich firm, w których wspierał dostosowanie do wyzwań europejskiego i globalnego rynku. Był promotorem europejskiej współpracy w zakresie zmian przemysłowych i dostosowania przemysłu w Europie do wyzwań globalizacji m.in. w ramach Europejskiego Uniwersytetu Pracy oraz Fundacji Dublińskiej. 

Od 1 stycznia 2016 roku sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, gdzie był bezpośrednio odpowiedzialny za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym, prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi. Michał Kurtyka był pomysłodawcą „Planu Rozwoju Elektromobilności”, a następnie pilotował tworzenie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, dzięki której te formy transportu będą mogły się dynamicznie rozwijać.

27 kwietnia 2018 roku z kolei Michał Kurtyka powołany został na stanowisko Pełnomocnika ds. Prezydencji COP 24. W lipcu tego samego roku objął tożsame stanowisko w Ministerstwie Środowiska. Odpowiadał za przygotowanie szczytu klimatycznego ONZ w Polsce, który odbył się w grudniu 2018. W tym samym miesiącu został prezydentem COP na okres rocznej kadencji.

Z kolei jeśli chodzi o rodzinę Michała Kurtyki, to niewiele wiadomo na ten temat.

RadioZET.pl/gov.pl/JW