Zamknij

Mikołajki 2018: ciekawostki, historie i tradycje święta w Polsce i na świecie

Redakcja
06.12.2018 10:00
Mikołajki 2018: ciekawostki, historie i tradycje święta w Polsce i na świecie
fot. Pixabay

Mikołajki 2018 - ciekawostki i historie związane z tym świętem, interesować mogą nie tylko najmłodszych. Tradycje mikołajkowe na świecie są naprawdę liczne. Jakie wierzenia związane są z Mikołajkami w Polsce?

Historia św. Mikołaja w Polsce sięga aż IX wieku. Czczony był on jako cudotwórca i święty. Współczesne tradycje mikołajkowe dotyczą raczej obdarowywania się prezentami i wspólnie spędzanego czasu z najbliższymi.

Mikołajki 2018: mikołajkowe tradycje w Polsce i na świecie

Mikołajki obchodzone są jako dzień wspomnienia świętego Mikołaja, biskupa Miry. Według współczesnych tradycji, w ten dzień dzieci obdarowywane są prezentami w postaci słodyczy lub zabawek. Nie zawsze jednak tak wyglądały zwyczaje mikołajkowe. 

W XVI wieku na Wyspach Brytyjskich pojawił się zwyczaj, by wynosić dyrektora szkoły z budynku. W ten dzień to dzieci miały przejąć kontrolę w szkole. Od XV wieku zaczynają się pojawiać wzmianki o św. Mikołaju, który przynosi prezenty dzieciom. Wierzenia te dotyczą źródeł polskich, czeskich, austriackich, czy holenderskich. Atrybutami św. Mikołaja z Laponii miały być broda, czerwona szata biskupia i pastorał.

Według czeskich zwyczajów, tamtejsze dzieci wieszały skarpety w ramach okiennych. W ten sposób wyczekiwały przyjścia św. Mikołaja w nocy z 5 na 6 grudnia. Austriacki dzieci kładły natomiast buty na parapecie. Współczesne polskie tradycje mikołajkowe podają, że dzieci obdarowywane są drobnymi prezentami, które umieszczane są w dużej skarpecie lub pod poduszką.

Mikołajki 2018: historia święta

Jedną z najciekawszych mikołajkowych ciekawostek jest ta, mówiąca że Mikołajki jeszcze do 1969 były dniem wolnym od pracy. Dopiero potem stał się tzw. wspomnieniem dowolnym. Już w X wieku w Mikołajki przedstawiano dramaty liturgiczne dla dzieci. Opowiadały one historie świętego, które zyskały na popularności w późnym średniowieczu. Liczni badacze podają, że zwyczaj wręczania prezentów dzieciom, dotyczył właśnie tego typu przedstawień. Dopiero XVII-wieczne pisma protestanckie przedstawiły obawy związane z kultem biskupa obdarowującego dzieci prezentami. W zamian proponowali, by prezenty rozdawało Dzieciątko Jezus w Boże Narodzenie. Są to najstarsze zapamiętane próby przeniesienia zwyczaju obdarowywania się prezentami z 6 grudnia na Święta Bożego Narodzenia.

Współcześnie zwyczaj obchodzenia Mikołajek kultywowany jest w Luksemburgu, Austrii, Niemczech, Rumunii, czy nawet w Brazylii. Mikołajkowe tradycje w Polsce i na świecie wyglądają prawie że identycznie, a dzieci tak samo mocno cieszą się z otrzymanych w ten dzień prezentów.

RadioZET.pl/JH