Zamknij

Mikołajki 2018 - kiedy wypadają, jak się obchodzi, jaka jest geneza?

Redakcja
06.12.2018 09:08
Mikołajki 2018 - kiedy wypadają, jak się obchodzi, jaka jest geneza?
fot. PIXABAY

Mikołajki 2018 tradycyjnie przypadną na początku grudnia. Tego dnia bliscy obdarowują się drobnymi upominkami. Choć zwyczaj narodził się prawdopodobnie w średniowieczu, to kultywowany jest do dzisiaj. Szczegółowe informacje na temat daty Mikołajek 2018, obchodów tego święta i jego historii, można znaleźć poniżej.

Mikołajki 2018 - kiedy? W jaki dzień święto wypada w tym roku? Jak się je obchodzi w Polsce? Jaka jest jego geneza? Te oraz inne informacje na temat grudniowych mikołajek, znajdziecie w tym artykule.

» Milionerzy w Mikołajki 2018: odcinki specjalne - kiedy, o której, kto zagra? «

» Życzenia na Mikołajki dla dziewczyny, chłopaka, przyjaciółki [6 GRUDNIA]

Kiedy Mikołajki 2018? DATA

Choć data Mikołajek jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku pojawia się wiele pytań dotyczących tego, kiedy Mikołajki. W 2018 roku, jak i w poprzednich latach święto to przypada 6 grudnia. Tym razem będzie to czwartek. 

» Mikołajki 2018 w Warszawie - co robić, gdzie iść? [ATRAKCJE, IMPREZY] «

Mikołajki, czyli święto ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry, do XIX wieku na ziemiach polskich było dniem wolnym od pracy. Jednak w 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto - od tego czasu jest to tzw. wspomnienie dowolne.

Mikołajki - jak się obchodzi, jaka jest geneza?

Zwyczaj obdarowywania prezentami w Mikołajki prawdopodobnie narodził się w średniowieczu. Tego dnia święty Mikołaj - czyli osoba za niego przebrana - wręczała dzieciom upominki. Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie. Niektórzy obdarowują się też upominkami w poranek, 6 grudnia. Mikołajki świętowane są także w wielu szkołach. Tego dnia uczniowie wręczają prezenty koleżankom i kolegom z klasy, których wcześniej wylosowali.

» Mikołajki - prezent: dla chłopaka, dla dziewczyny, dla koleżanki z klasy «

Skąd jednak właściwie wywodzą się Mikołajki? Od IX wieku Mikołaj był czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca. Kult świętego był tak popularny, że w XVI wieku w kalendarzach protestanckich zachowano przy 6 grudnia zapis o wspominaniu tego dnia Mikołaja. 

» Świąteczne metro 2018 - rozkład jazdy, godziny kursowania [WARSZAWA] «

RadioZET.pl/JW