Zamknij

Mikołajki 2019 - kiedy wypadają? Data, ciekawostki, zwyczaje i legenda

Karolina Piotrowska
02.12.2019 11:41
Mikołajki 2019 - kiedy wypadają? Data, ciekawostki, zwyczaje i legenda
fot. Pixabay

Kiedy są Mikołajki 2019? Data grudniowego święta co roku wypada tego samego dnia, jednak takie pytanie wciąż się pojawia. W poniższym artykule zebraliśmy informacje, zwyczaje, legendy i ciekawostki dotyczące Mikołajek 2019 i datę święta.

Mikołajki 2019 - kiedy wypadają? Data, ciekawostki, zwyczaje i legenda - sprawdzamy najciekawsze informacje na temat jednego z grudniowych świąt oraz jakie tradycje się z nim wiążą.

6 grudnia 2019 - wolne od szkoły i pracy w Mikołajki czy jednak nie? [ZWYCZAJE]

Mikołajki 2019 - kiedy wypadają? [DATA]

Choć data Mikołajek jest stała i święto zawsze wypada w tym samym terminie, co roku pojawia się pytanie, kiedy Mikołajki. W 2019 roku, jak i w poprzednich latach święto przypada 6 grudnia. Tym razem będzie to piątek. 

Po raz pierwszy Mikołajki pojawiły się prawdopodobnie około IX wieku. W tym czasie 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako odpowiednie przygotowanie do Bożego Narodzenia. 

Świąteczne metro - Warszawa 2019: kiedy będzie, jak wygląda i jak na nie trafić?

MIKOŁAJKI 2019 - ciekawostki, zwyczaje, legendy

Zwyczaj wręczania sobie prezentów w Mikołajki narodził się prawdopodobnie w średniowieczu. Wywodził się on z legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku właśnie 6 grudnia. Najbardziej znana była opowieść o trzech córkach, spisana w pierwszej połowie IX wieku w Konstantynopolu przez archimandrytę Michała.

Mikołajkowy Blok Reklamowy 2019 - GODZINA: o której i kiedy oglądać w Polsacie?

Najpopularniejszym współczesnym zwyczajem na Mikołajki jest pozostawianie małych prezentów i słodyczy w nocy z 5 na 6 grudnia. Ukrywa się je w uprzednio wyczyszczonych butach lub wywieszonych w widocznym miejscu specjalnie przygotowanych skarpetach. Dzieci często znajdują prezenty także pod poduszką zaraz po przebudzeniu w mikołajkowy poranek.

Prezenty na Mikołaja 2019: w szkole, dla nastolatków, 8-latków i dzieci [ NA ŚWIĘTA, MIKOŁAJKI]

Na Mikołajki 2019 organizowane są różne wydarzenia w większych i mniejszych miastach, szczególnie dla młodszych dzieci. Tego dnia w szkołach i przedszkolach odwiedza je Mikołaj, który najczęściej obdarowuje je drobnymi upominkami i słodyczami. Również młodzież i dorośli organizują sobie tak zwane "Mikołajki" w szkole i w pracy, które polegają na wymienianiu się prezentami. Ten zwyczaj poprzedza losowanie - każda osoba jest przydzielona "swojemu Mikołajowi", od którego otrzyma prezent.

Życzenia na imieniny Mikołaja - najpiękniejsze wierszyki imieninowe dla Mikołaja

RadioZET.pl/KP