Zamknij

Mikołajki 2020 – kiedy wypadają i jak obchodzimy je w Polsce? [DATA, ZWYCZAJE]

04.12.2020 13:07
Mikołajki 2020 – kiedy wypadają i jak obchodzimy je w Polsce? [DATA, ZWYCZAJE]
fot. SHUTTERSTOCK

Do tegorocznej wizyty święta Mikołaja pozostał niespełna miesiąc. Sprawdziliśmy, co warto się wiedzieć o tym święcie oraz kiedy wypadają Mikołajki 2020?

Mikołajki 2020 - kiedy wypadają? Data, zwyczaje, pochodzenie święta. Sprawdzamy najciekawsze informacje na temat jednego z grudniowych świąt oraz jakie tradycje się z nim wiążą. 

Mikołajki 2020 – kiedy wypadają? [DATA, POCHODZENIE ŚWIĘTA] 

Choć data Mikołajek jest stała i jak co roku, przypada na pierwszy tydzień grudnia, pojawiają się pytania, kiedy w tym roku możemy spodziewać się prezentów w skarpecie. W 2020 Mikołajki tradycyjnie wypadają 6 grudnia i będzie to niedziela.

Życzenia na Mikołajki dla dziewczyny, chłopaka, dla dzieci, dorosłych, ukochanej [6 GRUDNIA] 

Nazwa święta wywodzi się od Biskupa Miry - św. Mikołaja, którego dzień wypada 6 grudnia. Żył on w starożytności i zasłynął z wielkiej mądrości, pobożności i dobroci, gdyż otrzymawszy po rodzicach wielki spadek, rozdał go ubogim. Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj, a właściwie osoba za niego przebrana przynosiła prezenty dzieciom. Kult świętego był tak popularny, że od XVI wieku w kalendarzach protestanckich zachowano przy 6 grudnia zapis o wspominaniu tego dnia Mikołaja. Nazwę święto zastąpiono w nich Dniem Mikołaja. 

Mikołajki - zwyczaje w Polsce i na świecie 

Obecnie w Polsce w  Mikołajki 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszką, w bucie lub umieszcza się je w dużej skarpecie. Są też kraje na świecie, w których to święto obchodzi się w zupełnie inny sposób niż ten znany nam z dzieciństwa. 

Wierszyk dla Mikołaja - krótkie i śmieszne wierszyki na spotkanie z Mikołajem 

We Włoszech prezentów pod choinką nie zostawia miły starszy pan, a złośliwa czarownica nazywana La Befana. Niegrzeczne dzieci boją się tego dnia, ponieważ Befana, zamiast upragnionych upominków może zostawić im w skarpecie czosnek, cebulę albo popiół. 
 
W Hiszpanii tak jak we Włoszech mikołajki obchodzi się w noc z 5 na 6 stycznia. Prezenty dzieciom przynoszą 3 królowie - Kacper, Melchior i Baltazar. Przed snem dzieci zostawiają na parapecie marchewki dla wielbłądów, którymi podróżują. 

RadioZET.pl