Zamknij

Wspólna misja NASA i SpaceX: teleskop TESS rusza na orbitę

Redakcja
17.04.2018 19:40
Wspólna misja NASA i SpaceX: teleskop TESS rusza na orbitę
fot. Kennedy Space Center

Już 18 kwietnia rakieta Falcon 9 zabierze na orbitę TESS, najpotężniejszy kosmiczny teleskop NASA. Naukowcy liczą na to, ze pozwoli im odkryć tysiące nowych egzoplanet, a Elon Musk na przełom w testach lądowania rakiety SpaceX. Wy też będziecie mogli to zobaczyć!

Rakieta Falcon 9 wystartuje 18 kwietnia

Fani astronomii czekali na ten kolejny, kosmiczny smaczek. Relacja ze startu rakiety Falcon 9, który odbędzie się 18 kwietnia to nie tylko okazja do pożegnania teleskopu TESS, który opuszcza Ziemię, ale także przekonania się, czy plany Elona Muska się powiodą. Dotychczas próby wylądowania drugim stopniem rakiety Falcon 9 kończyły się fiaskiem. Tym razem ma być jednak inaczej, a wszystko dzięki nowemu systemowi, w którego skład ma wchodzić..."imprezowy, ogromny balon" i odpowiednik trampoliny. Nic dziwnego, że technologiczny geniusz rozpoczął swoje ogłoszenie na Twitterze od małego żartu: "wiem, że to zabrzmi, jakbym był szalony".

TESS to najpotężniejszy kosmiczny teleskop

Nie takie rzeczy jednak widywaliśmy już w kontekście wyczynów SpaceX - warto więc skupić się też na samym TESS. A właściwie Transisting Exoplanet Survey Satelite, bo tak nazywa się najpotężniejszy kosmiczny teleskop, który trafi na orbitę. Naukowcy pokładają w nim spore nadzieje, a to dlatego, że ma być w stanie pomóc odkryć nawet tysiące nowych egzoplanet i innych odległych obiektów we Wszechświecie. NASA zaprojektowało go z myślą o poszukiwaniu planet pozasłonecznych - ma być następcą poprzedniego dziecka programu Explorer, teleskopu Keplera. Pozwoli na obserwacje w promieniu odległości około 300 lat świetlnych od Ziemi, a do jego budowy dołożyło się min. Google.

Wy też możecie to zobaczyć

Rakieta z teleskopem ruszą na orbitę 18 kwietniaCape Canaveral na Florydzie - start przesunięto z dzisiaj z powodu konieczności ponownej analizy systemów kontroli i nawigacji rakiety. SpaceX pozwoli wam zresztą ekscytować się wydarzeniem razem i to na żywo, dzięki specjalnej relacji live, która w Polsce rozpocznie się 19 kwietnia o godzinie 00:51. Powyżej znajdziecie ją na YouTube, gdzie możecie też ustawić sobie przypomnienie o odpowiedniej porze. My nie możemy się już doczekać!

RadioZET.pl/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Niezwykłe odkrycie: dziesiątki tysięcy czarnych dziur w centrum Drogi Mlecznej

Teleskop Hubble'a wypatrzył najdalszą gwiazdę. „Ikar” zaskoczył naukowców

Polscy naukowcy pomogą dotrzeć na Marsa. Satelita do testów leków