Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - Warszawa: trasa marszu, postulaty, informacje [20.09.2019]

03.09.2019 14:40

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny "Protest Tysięcy Miast" odbędzie się w drugiej połowie września 2019 roku m.in. w Warszawie. Po raz kolejny na ulicę wyjdą miliony uczniów, studentów, rodziców i osób starszych. Wszystko po to, aby pokazać, że nie zgadzają się na bierność rządzących wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Szczegółowe informacje o Młodzieżowym Strajku Klimatycznym 20.09.2019 w Warszawie i trasę marszu, można znaleźć poniżej.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - Warszawa: trasa marszu, postulaty, informacje [20.09.2019] fot. Jan BIELECKI/East News

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny 2019 - Warszawa. Kiedy odbędzie się Protest Tysięcy Miast we wrześniu? Gdzie będzie mieć miejsce? Jakie są postulaty? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o Młodzieżowym Strajku Klimatycznym 20 września 2019.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny 2019 - WARSZAWA: trasa marszu, data 

Trasa Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Warszawie 20.09.2019 "Protest Tysięcy Miast" to informacje, które szczególnie interesują wielu mieszkańców stolicy i nie tylko. Trzeba będzie jednak uzbroić się w cierpliwość. Na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku organizatorzy poinformowali, że szczegóły trasy marszu Młodzieżowego Strajku Klimatycznego 20 września 2019, zostaną ogłoszone wkrótce. Jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek informacje, zamieścimy je w tym artykule. Będziemy go aktualizować na bieżąco.

Strajk w Warszawie rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 14:00.

Przypomnijmy, że "Protest Tysięcy Miast" odbędzie się w piątek, 20 września 2019 m.in. w Warszawie. Na ulice wyjdą miliony uczniów i studentów, rodziców i dziadków, którzy będą protestować w tysiącach miast na całym świecie. Wszystko po to, aby pokazać, że nie zgadzają się na bierność rządzących wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Data Młodzieżowego Strajku Klimatycznego 2019, czyli 20 września, nie jest przypadkowa. Jest to ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie politycy mają zadecydować o dalszych losach naszej planety. 

20 WRZEŚNIA BĄDŹ CZĘŚCIĄ NAJWIĘKSZEJ MOBILIZACJI W HISTORII i wyjdź z nami na ulice, by pokazać, że TY też się nie zgadzasz! - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - postulaty i informacje [20.09.2019]

Postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego 2019 przedstawiają się następująco:

  1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
  2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.
  3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
  4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu. 
  5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych. 
  6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.
Zagłosuj

Popierasz Młodzieżowy Strajk Klimatyczny?

RadioZET.pl/JW

Oceń